Předmět: PVK Oberhollabrumnský systém úřadování

« Zpět
Název předmětu PVK Oberhollabrumnský systém úřadování
Kód předmětu KAPV/KV315
Organizační forma výuky Společná konzultace + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Holub Pavel, PhDr. Bc. Ph.D.
Obsah předmětu
Výuka předmětu v kombinované formě zahrnuje tato témata po jednotlivých výukových blocích: 1. Okresní hejtmanství v letech 1850-1918 2. Dolní Rakousko a možnosti usnadnění v úřadování 3. Čechy ve stopách Dolního Rakouska? 4. Norma a písemnosti 5. Úřední knihy a úřady

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Cílem výběrové přednášky bude představit snahy o proměnu úředního jednání u okresních hejtmanství na přelomu 19. a 20. století. Kolébkou těchto změn bylo Dolní Rakousko, odkud se zájem rozšířil i do Čech a dalších korunních zemí Předlitavska. Tzv. Oberhollabrunnský systém, který je v Rakousku v současné době znám jako tzv. Kielmanseggův systém, se v Čechách uplatnil pouze u několika úřadů, ovšem svým pojetím úpravy některých typů písemností zasáhl do chodu většiny ostatních, a to především až v období první republiky. V této době byly zaváděny rejstříky, jejichž podoba vycházela z podob podacích deníků vedených podle dolnorakouského vzoru. Součástí snah po realizaci nového způsobu úřadování se stalo několik dotazníkových šetření, která zprostředkovávají s odstupem jednoho staletí informace o podobě úřadování u prvoinstančních úřadů státní správy konce Rakousko-Uherska.
Studenti se seznámí s vývojem spisové služby v závěru rakousko-uherského období, kdy bylo nutné řešit obrovský nárůst písemností v úřadech státní správy a samosprávy.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Dotazník

Studenti se v rámci samostudia zabývají tématy zahrnutými v povinné literatuře a zejména v opoře předmětu, úkoly zadanými v prezenční části výuky či ve výukovém systému Moodle a dále na základě aktuálních konzultací s pedagogem realizovaných prostřednictvím komunikačního fóra v Moodlu či jinou elektronickou formou.
Doporučená literatura
  • Ivo Beneda ? Filip Dienstbier ? Vlastimil Fiala ? Monika Horáková ? Pavel Marek ? Magdaléna Peterková ? Olga Pouperová ? Lucie Rentková ? Eduard Vlček ? Veronika Vlčková. Historický vývoj právní úpravy správního řízení a dalších postupů ve veřejné správě v českých zemích (1918?2005). Olomouc, 2007.
  • Kurt Hürbe. Die Bezirkshauptmannschaft in Niederösterreich. Kompetenzen, Funktion, Arbeitsweise. St. Pölten - Wien, 1974.
  • Pavel Holub. Oberhollabrunnský systém spisové služby a okresní úřad v Humpolci v polovině 20. století, Archivní časopis 61, 2011, č. 1, s. 5?78..
  • Pavel Holub. Úřední knihy u okresních hejtmanství na přelomu 19. a 20. století. Příspěvek k problematice novověké diplomatiky, Archivní časopis 69, 2019, č. 3, s. 229-294..
  • Vácslav Babička. Číslo jednací a spisová značka, Archivní časopis 58, 2008, č. 1, s. 1-14..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr