Předmět: Světové a české archivnictví v současnosti: aktuální téma, otázky, problémy

« Zpět
Název předmětu Světové a české archivnictví v současnosti: aktuální téma, otázky, problémy
Kód předmětu KAPV/KMA20
Organizační forma výuky Společná konzultace + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ledvinka Václav, doc. PhDr. CSc.
  • Čtvrtník Mikuláš, doc. PhDr. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Výuka předmětu v kombinované formě zahrnuje tato témata po jednotlivých výukových blocích: 1. Základní expozice témat a problematik analyzovaných během kurzu. Přehled základní odborné literatury. Zahraniční archivní periodika. Konstitutivní kategorie, pojmy a metody soudobého archivnictví a správy dokumentů (mezi jinými provenience, archivní fond, autenticita, důvěryhodnost, dokument a jeho významové vrstvy, archivalizace versus archivace, records continuum, makrohodnocení, horizontální a vertikální hodnocení, mnohovrstevnatý pojem archiv v kontextu novějších filozofických a mediálně-archivních teorií a další). 2. Předarchivní péče, výběr a hodnocení dokumentů, spisová služba. Teorie makrohodnocení. Records continuum model. Archivní inflace a možné modely informační a dokumentární redukce v archivech. 3. Archivní zpracování, popis a inventarizace. Mezinárodní popisné standardy a česká Základní pravidla pro zpracování archiválií. 4. Archivní využívání (postarchivní péče). Nové možnosti archivního využívání. Výstavy fyzické a virtuální v archivech. Edukace v archivech. 5. Přístup k dokumentům a archiváliím. Formy zpřístupňování archiválií a omezení jejich přístupnosti. Ochrana osobnosti v archiváliích. Chráněné zájmy osob v archivech, komparace zahraničních úprav a specifických modelů a srovnání se situací v České republice. Dokumenty a archiválie v utajovaném režimu. 6. Elektronické archivnictví a elektronický dokument

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
V rámci předmětu budou prezentována aktuální hlavní témata, problémy a otázky v současném archivnictví v české, ale zejména mezinárodní perspektivě s důrazem na země s rozvinutými archivními systémy. Tematicky budou v široké zahraniční komparativní perspektivě pokryty veškeré hlavní domény archivní práce od předarchivní péče a spisové služby přes archivní zpracování, popis a inventarizaci až po různé formy archivního využívání. Tematizovány budou oblasti, jako je přístup k archiváliím, dokumenty v utajovaném režimu a specifické procesy nakládání s nimi v komparativní zahraniční perspektivě, ale také elektronické archivnictví a elektronický dokument. Analyzovány budou pro archivnictví a správu dokumentů klíčové kategorie a pojmy a jejich aktuální proměny, jako například kategorie autenticity, provenience, důvěryhodnosti, pojem archivního fondu, dokumentu a samotný proces konstituce archivního dědictví. Reflektovány přitom budou nejnovější konference, sjezdy a další odborné akce v oblasti archivnictví a správy dokumentů na mezinárodním poli a v českých zemích.
Student získá přehled o aktuálních tématech, vývojových trendech, základních kategoriích a pojmech archivnictví ve 21. století v české a světové perspektivě. Bude schopen orientovat se ve všech podstatných archivních činnostech v jejich současném formování. Seznámen bude s možnostmi a formami zpřístupňování archiválií i s jejich riziky. Bude schopen orientovat se v oblasti ochrany osobních i dalších údajů v archiváliích a aplikací této ochrany v archivní praxi. Student získá základní přehled o dokumentech v utajovaném režimu. Bude schopen orientace v základních problémech, s nimiž se potýká elektronického archivnictví dnes.
Předpoklady
žádné

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Didaktický test

Během semestru individuální referát, respektive vypracování písemné seminární práce, na konci semestru závěrečná ústní zkouška zahrnující celek odpřednášené látky a individuální studium literatury.
Doporučená literatura
  • Eckhart G. FRANZ. Einführung in die Archivkunde. Darmstadt, 2019.
  • Luciana DURANTI, Patricia C. FRANKS (eds.)). Encyclopedia of Archival Science. Lanham, 2015.
  • Luciana DURANTI, Patricia C. FRANKS (eds.). Encyclopedia of Archival Writers, 1515 ? 2015. Lanham, 2019.
  • Ludmila SULITKOVÁ. Archivnictví a spisová služba. Ústí nad Labem, 2017.
  • Richard PEARCE-MOSES. A Glossary of Archival and Records Terminology. Chicago, 2005.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr