Předmět: Vybrané kapitoly z dějin správy I

« Zpět
Název předmětu Vybrané kapitoly z dějin správy I
Kód předmětu KAPV/KMA12
Organizační forma výuky Společná konzultace
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Velička Tomáš, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Země Koruny české jako správní celek ve 14.-16. století, Český stát v habsburské monarchii (1526-1792) 2. Středověk - skutečné úřadování? 3. Zrod moderních úřadů 4. Úřední kariéra, sociální mobilita a reprezentace 5. Úředník v osvíceném 18. století

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Kurz se zaměří na vybrané klíčové momenty z oblasti dějin správy středověkého a raně novověkého českého státu. Celkový rámec uvažování se musí odvíjet od rozsahu celého státního celku, v němž český král panoval (země Koruny české od 14. století), resp. soustátí, do něhož české země spadaly (habsburská monarchie po 1526). Cílem jednotlivých přednášek nebude ani tak zprostředkování základní faktografie, kterou již studenti získali v předmětu Dějiny správy v bakalářském studijním programu, ale spíše přiblížení vybraných problémových okruhů, respektive případových studií (mikrohistorické sondy), které budou v komparativním rámci ilustrovat širší problematiku. Zároveň budou představeny různé badatelské přístupy a v neposlední řadě také relevantní pramenná základna. Právě ukázky pramenů a práce s nimi budou důležitou součástí kurzu.
Student ovládá celkový rámec uvažování vycházející z rozsahu celého státního celku, v němž český král panoval (země Koruny české od 14. století), resp. soustátí, do něhož české země spadaly (habsburská monarchie po 1526). Student dokáže navázat na základní faktografické znalosti jejich rozvinutím prostřednictvím vybraných případových studií a zakomponovat je do příslušného rámce správní problematiky. Je schopen definovat a aplikovat různé badatelské přístupy a popsat rámcovou pramennou základnu k vybraným tematickým okruhům.
Předpoklady
Dobrá faktografická znalost správního vývoje do roku 1848.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Atestace bude prováděna formou krátkého pohovoru nad probranou látkou.
Doporučená literatura
  • Jiřina ŠTOURAČOVÁ. Vývoj správních institucí českého státu 1526-1848. Brno, 2014.
  • Josef PAUSER ? Martin SCHEUTZ ? Thomas WINKELBAUER (edd.). Quellenkunde der Habsburgermonarchie (16.-18. Jahrhundert). Ein exemplarisches Handbuch. Wien, 2004.
  • Lenka BOBKOVÁ - Martin ČAPSKÝ - Irena KORBELÁŘOVÁ a kol. Hejtmanská správa ve vedlejších zemích Koruny české. Opava - Praha, 2009.
  • Zbyněk SVITÁK. Z počátků moderní byrokracie: nejvyšší zeměpanský úřad na Moravě v letech 1748-1782. Brno, 2011.
  • Zdeňka HLEDÍKOVÁ ? Jan JANÁK ? Jan DOBEŠ. Dějiny správy v českých zemích od počátků státu po současnost. Praha, 2007.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr