Předmět: Ochrana a konzervace archiválií

« Zpět
Název předmětu Ochrana a konzervace archiválií
Kód předmětu KAPV/KBA62
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bártová Pavla, MgA.
Obsah předmětu
1. Úvod, představení materiálů, ze kterých se skládají archivní sbírky, chemické složení jednotlivých materiálů; úvod do terminologie a dostupné literatury 2. Degradace jednotlivých materiálů archivních sbírek; vnitřní faktory ovlivňující degradaci; vnější faktory ovlivňující degradaci; doporučené klimatické podmínky; možnosti zpomalení degradace 3. Manipulace s jednotlivými archivními materiály, způsoby uložení, materiály pro ukládání, úložné systémy 4. Metody průzkumu archiválií, preventivní péče a konzervační zásahy

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Pozorování, Demonstrace
Výstupy z učení
Předmět je zaměřen na úvod do mechanismů degradace archivních materiálů, na možnosti jejího zpomalení a omezení možných rizik poškození archiválií. Hlavní část bude věnována preventivní péči o jednotlivé materiály zastoupené v tuzemských archivech, jejich vhodnému uložení a správné manipulaci s nimi. V rámci předmětu budou studenti seznámeni s vhodnými klimatickými podmínkami pro dlouhodobé ukládání jednotlivých předmětů, se zásadami stanovenými pro krátkodobé vystavování archiválií a s možnými vhodnými zákroky při nevyhovujících podmínkách a havarijních stavech. Součástí předmětu bude i úvod do ambulantních restaurátorských zásahů a přehled vhodných a nevhodných materiálů používaných při zásazích na poškozených archiváliích.
Student získá základní přehled ve způsobech degradace jednotlivých archivních materiálů a možností, jak dané degradace zpomalit, nebo jim zcela zamezit. Student by měl být schopen manipulovat s předměty archivních sbírek tak, aby svou manipulací nezpůsobil poškození objektů a bude schopen aspoň rámcově vyhodnotit stav poškozených objektů.
Předpoklady
Pro absolvování předmětu nejsou nutné žádné absolvované předměty. Vstupní znalosti, které by měl student mít, jsou základní znalosti obecné chemie a archivnictví.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Formou pohovoru budou ověřeny znalosti studentů. Při pohovoru by měl student prokázat aspoň základní orientaci v probíraných problémech.
Doporučená literatura
  • edd. Petra Vávrová ? Magda Součková. Konzervace a restaurování novodobých knihovních fondů. Praha, 2017.
  • Ivana Kopecká a kol. Preventivní péče, uložení, instalace a ochrana historického fotografického materiálu v různých typech paměťových institucí.
  • Ivana Kopecká. Preventivní konzervace ? požadavky, standardy a možnosti v roce 2014, in: Konference konzervátorů a restaurátorů, Ústí n/Labem 2014, s. 67-70,. Ústí nad Labem, 2014.
  • Jiří Zelinger. Konzervace pergamenu a jeho uložení. Praha, 1992.
  • Michal Ďurovič a kol. Restaurování a konzervování archiválií a knih. Praha, 2002.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr