Předmět: Historická chronologie a metrologie

« Zpět
Název předmětu Historická chronologie a metrologie
Kód předmětu KAPV/KBA36
Organizační forma výuky Společná konzultace + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Velička Tomáš, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Varianty měření času v minulosti 2. Technické způsoby měření času 3. Převádění dat 4. Vývoj měr a vah v českých zemích, převádění

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
První část kurzu tvoří výklad k historické chronologii. Ta na rozdíl od matematické (astronomické) chronologie, zabývající se tvorbou objektivních jednotek měření času, sleduje způsoby měření času a jejich vývoj u různých národů, respektive v jednotlivých kulturních okruzích v minulosti. Půjde tedy o základní osvětlení, jak se jednotlivé chronologické kategorie a na jejich základě sestavované kalendáře utvářely v evropském prostoru (v okruhu tzv. latinské civilizace) v historickém vývoji. Součástí kurzu je rovněž instruovaný a posléze samostatný převod časových údajů vyjádřených jinými kalendáři než současným. V části výkladu historické metrologie jsou posluchači seznámeni s obecným vývojem do metrického systému a vývojem na území českých zemí. Pozornost je zde věnována průběhu snah o sjednocení měr a vah v českém království datovaných již od 16. století. Získané faktografické znalosti musí provázet pochopení souvislosti proměn metrologických soustav s ekonomickým a technickým vývojem společnosti. Součástí kurzu je tak rovněž instruovaný a posléze samostatný převod příslušných měr a vah s cílem osvojení si této dovednosti.
Studenti jsou schopni vysvětlit základy a oblast působení historické chronologie a metrologie, stejně jako jejich smysl pro práci s archivními prameny. Dokáží ovládat v teoretické i praktické rovině systém římského a křesťanského kalendáře a dokáží převádět časová vyjádření do průběžného kalendáře. Studenti umějí charakterizovat vývoj měr a vah v minulosti, stejně jako jsou schopni je převádět na současné jednotky SI.
Předpoklady
Nejsou.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Atestace bude mít podobu písemného testu, kde budou ověřeny jak teoretické znalosti z historické chronologie a metrologie, tak i praktické schopnosti převádění historických dat na dnešní způsob datování (resp. převod historických měr a vah na současné jednotky SI).
Doporučená literatura
  • Gustav HOFMANN. Metrologická příručka. Sušice-Plzeň, 1984.
  • Ivan HLAVÁČEK. Historická chronologie, in: Ivan HLAVÁČEK, Jaroslav KAŠPAR, Rostislav NOVÝ, Vademecum pomocných věd historických. Praha, 2015.
  • Marie BLÁHOVÁ. Historická chronologie. Praha, 2001.
  • Rostislav NOVÝ. Historická metrologie, in: Ivan Hlaváček ? Jaroslav Kašpar ? Rostislav Nový, Vademecum pomocných věd historických, s. 129?147.. Praha, 2002.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr