Předmět: Paleografie II

« Zpět
Název předmětu Paleografie II
Kód předmětu KAPV/KBA23
Organizační forma výuky Společná konzultace + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zeman Václav, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Humanistické písmo 2. Novogotické písmo - vznik, předpoklady dalšího vývoje, teritoriální rozšíření 3.-4. Novogotické písmo 16. - 17. stol. v českých textech 5. Novogotické písmo 16. - 17. stol. v německých textech

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Kurs seznamuje studenty s vývojem a hlavními druhy latinského písma do konce středověku. Cílem kursu je osvojit si základní teoretické minimum, ale především se prakticky naučit základy čtení písem, jimiž jsou psány texty pramenů v českých zemích. Důraz je položen na individuální a společnou četbu vybraných pramenů, přičemž se vždy postupuje od jednodušších textů, které stojí na nejvyšším stupni kaligrafie, až k textům nejzběžnějším, psaným kurzivními písmy. V této druhé části kurs umožní seznámit se s vývojem novogotického a humanistického písma a prakticky se naučit základy čtení těchto písem, jimiž jsou psány v českých zemích novověké texty od počátku 16. do 20. století. Zatímco písmu humanistickému je zde věnována menší pozornost, neboť je to písmo, jímž v této době byly psány výhradně jazykově latinské texty, nepoměrně více prostoru dostává výklad a instruované čtení novogotického písma. To bylo používáno pro texty jazykově české a německé, přičemž v tomto období ještě rozlišujeme české a německé jazykové písmo lišící se navzájem v některých ohledech utváření písmen. Adekvátní pozornost se věnuje písmu jak tištěnému, tak psanému (na něž je z pochopitelných důvodů položen důraz).
Studenti ovládají v teoretické rovině vývoj písma na počátku raného novověku. Jsou schopni charakterizovat základní vývojové fáze, stejně jako popsat proměny užívání písma v této době. Dokáží číst středně obtížné texty z tohoto období. Rovněž ovládají systém základních zkratek vyskytujících se v diplomatických pramenech.
Předpoklady
Prerekvizita: Paleografie I.
KAPV/KBA14

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Pro úspěšné zakončení předmětu je potřeba prokázání teoretických znalostí i praktických dovedností z probírané látky.
Doporučená literatura
  • Ivan HLAVÁČEK - Jaroslav KAŠPAR - Rostislav NOVÝ. Vademecum pomocných věd historických. Praha, 1988.
  • Ivana EBELOVÁ. Klíč k novověké paleografii. Praha, 2004.
  • Jaroslav KAŠPAR. O paleografické terminologii. Praha, 1990.
  • RAK, Petr. Paleografie I. a II. Elektronická studijní opora pro studenty se specifickými vzdělávacími potřebami . Ústí nad Labem, 2013.
  • Zdeňka HLEDÍKOVÁ - Jaroslav KAŠPAR - Ivana EBELOVÁ. Paleografická čítanka I - II. Praha, 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr