Předmět: Archivnictví II

« Zpět
Název předmětu Archivnictví II
Kód předmětu KAPV/KBA20
Organizační forma výuky Společná konzultace + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Velička Tomáš, doc. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Kritéria a způsoby přejímání písemností do archivů 2. Základní pořádací principy 3. Evidence archiválií a tvorba zpřístupňovacích pomůcek 4. Archivnictví v zahraničí 5. Využívání archiválií 6. Archivní technika 7. Vzdělávání archivářů

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem kurzu Archivnictví II je pozornost soustředěna k problému přebírání písemností do archivů, jejich následné nakládání s nimi (evidence, pořádání). Prostor dostává i představení způsobů zpracování archiválií, které je v poslední době určeny především několika mezinárodními standardy pro zpracování tohoto materiálu v paměťových institucích. Posluchači jsou rovněž seznámeni se současným stavem archivnictví v Evropě a ve světě, kde se nezřídka řeší podobné problémy a výzvy, jako v České republice. Dalším stupněm práce s archiváliemi je poté jejich využívání a prezentace. Pozornost je rovněž věnována základním otázkách spojeným technickou stránkou péče o archiválie a jejich vhodnému uložení v archivních depozitářích. Studenti dostávají i informaci o vývoji archivního vzdělávání ve světě i v České republice.
Student je schopen charakterizovat základní fáze archivní práce. Student ovládá znalosti z oblasti předarchivní péče a skartačního řízení včetně hodnocení archiválií při výběru. Student dokáže charakterizovat zásady zpracovávání a pořádání archiválií především s ohledem na nová Základní pravidla. Stejně tak je schopen podat přehled mezinárodních standardů pro pořádání archiválií. Student také ovládá základní charakteristiku zahraničního archivnictví, ochrany a konzervace archiválií, stejně jako vývoje archivního vzdělávání.
Předpoklady
Nejsou

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Zápočet z látky probrané v tomto semestru bude mít formu písemného testu. Zkouška bude tyto znalosti ověřovat sumárně po zakončení dvousemestrálního cyklu.
Doporučená literatura
  • Jiřina Šťouračová. Archivnictví. Brno, 2013.
  • Josef Kollmann. Dějiny ústředního archivu českého státu. Praha, 1992.
  • MIchal Wanner a kol. Základní pravidla pro zpracování archiválií. Praha, 2015.
  • Václav Rameš. Slovník pro historiky a návštěvníky archivů. Praha, 2005.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr