Předmět: Matematika pro informatiky

» Seznam fakult » PRF » KI
Název předmětu Matematika pro informatiky
Kód předmětu KI/MAI
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Felcman Jiří, doc. RNDr. CSc.
  • Posel Zbyšek, doc. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Základní informace ke kurzu, podmínky, pravidla, opakování základních pojmů z matematiky. Úvod do prostředí Matlab: deklarace proměnných, cyklus, podmínka, ukládání a načítání dat. 2. Lineární algebra: řeššení soustavy lineárních rovnic, determinanty, vlastní čísla a vlastní vektory, inverzní matice. Matlab: práce s funkcemi, vytváření a volání skriptů. Gaussova eliminace, Iterační metody. 3. Matematická analýza funkce jedné proměnné: limita a derivace funkce, průběh funkce jedné proměnné. Matlab: grafické prostředí, kreslení základních grafů funkce ve 2D a 3D, objekt figure a jeho vlastnosti. Simulované žžíhání. 4. Integrální počet funkce jedné proměnné: metody řeššení integrálů, substituce, per-partes, metoda Monte-Carlo, základní numerické metody, Matlab: generátory náhodných čísel, testy DIEHARD. 5. 1. soubor úloh. Samostatná práce. Konzultace na hodině. 6. Obyčejné diferenciální rovnice: 1. a 2. řádu, metody řeššení rovnic, soustavy rovnic. Matlab: přibližžné metody řeššení dif. rovnic. 7. Použžití diferenciálních rovnic v přírodních vědách. Vybrané problémy. Matlab: tvorba vlastního grafického rozhraní. 8. 2. soubor úloh. Samostatná práce. Konzultace na hodině. 9. Parciální derivace funkce, Operátory (gradient, rotace, divergence). 10. Ploššné, objemové a křivkové integrály a jejich použžití. Greenova, Gauss-Ostrogradského a Stokesova věta. 11. Integrální počet funkce více proměnných: základní metody, metoda Monte-Carlo. 12. 3. soubor úloh. Samostatná práce. Konzultace na hodině 13. Pokročilá práce v Matlabu, Volání externích programů a funkcí

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Prohloubit znalosti probírané v základních kurzech matematiky, a to zejména znalosti z lineární algebry, diferenciálního a integrálního počtu funkce jedné a více proměnných. Na vybraných problémech z matematiky, potažžmo fyziky naučit studenty využžívat software Matlab.
Absolvent předmětu bude umět využžít software Matlab nejen pro řeššení komplexních úloh z matematiky, potažžmo fyziky.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

K získání zápočtu je nutná účast na cvičeních (nejvýšše 2 neomluvené absence) a vypracování zadaných úloh a odevzdání funkčních programů. Studenti budou odevzdádat programy v průběhu semestru. Zkoušška bude písemná. K úsp욹né zkouššce je nutné vyřeššit alespoň 50 % příkladů, u zbylých mít popsán postup výpočtu.
Doporučená literatura
  • Jirásek a kol. Sbírka řešených příkladů z mat. II, SNTL. 1989.
  • Jirásek, F., Kriegelstein, E., Tichý, Z. Sbírka řešených příkladů z matematiky, SNTL, Praha. 1979.
  • Karel Zaplatílek, Bohuslav Doňar. MATLAB pro začátečníky.
  • Karel Zaplatílek, Bohuslav Doňar. MATLAB tvorba uživatelských aplikací.
  • REKTORYS Karel a kol. Přehled užité matematiky I+II. Praha, 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr