1. Úvod do kurzu - význam přírodních hazardů pro společnost. 2. Vymezení základních pojmů - hazard, zranitelnost, exponovanost, riziko, pohroma, katastrofa a jejich dopady. 3. Modely přírodních rizik. Přírodní, antropogenní a environmentální rizika. 4. Typy přírodních hazardů dle podstaty vzniku a projevů I (geologické a geomorfologické hazardy). 5. Typy přírodních hazardů dle podstaty vzniku a projevů II (hydrometeorologické a environmentální). 6. Přírodní hazardy a rizika ve světě (komparace databází MunichRe, EM-DAT) a jejich reporting. 7. Přírodní hazardy a rizika v ČR: historická a geografická charakteristika. 8. Geovědní přístupy k výzkumu: geomorfologické metody. 9. Geovědní přístupy k výzkumu: hydrologické, meteorologické metody. 10. Sociálněvědní přístupy k výzkumu: historicko-geografické přístupy ke studiu přírodních hazardů. 11. Sociálněvědní přístupy k výzkumu: percepce rizik, teorie rozhodování, prostorové plánování. 12. Hodnocení náchylnosti území k přírodním hazardům a stupně přírodních rizik. 13. Základy krizového řízení.
|
Kurz je zaměřen na definici základních pojmů souvisejících s problematikou přírodních hazardů a rizik, představení typů přírodních hazardů včetně příkladů z ČR a ze světa, vysvětlení modelů přírodních rizik (UNDRO Ženeva 1979, ad.). Ve druhé části je pozornost věnována přístupům k hodnocení přírodních hazardů rizik z pohledu geovědních oborů (geomorfologie, hydrologie a meteorologie; výzkum in situ, tvorba časových řad a prostorových modelů, ad.), z pohledu sociálních věd (sociální vnímání rizika, management rizik a zmírňování škod způsobených přírodními hazardy) a z pohledu komplexního modelování a hodnocení přírodních rizik v určitém území. V závěru kurzu je pozornost věnována základům krizového řízení dle aktuálních strategií, legislativy a zúčastněných aktérů.
|
-
ALCÁNTARA-AYALA, I., GOUDIE, A. S., 2010. Geomorphological hazards and disaster prevention. Cambridge, Cambridge University Press..
-
BLAHŮT, J., KLIMEŠ, J., 2011. Příspěvek k české terminologii rizik ve studiu rizik ze svahových deformací. Geografie 116, 79-90..
-
CUTTER, S. L., 1996. Vulnerability to environmental hazards. Progress in Human Geography 20(4):529-539..
-
DOSTÁL, P., 2008. Changing geographical systems and risk processes: gerenal considerations. In: DOSTÁL, P. (ed.): Evolution of geographical systems and risk processes in the global context (15-36). Praha, Charles University, P3K..
-
RAŠKA, P., ZÁBRANSKÝ, V., DUBIŠAR, J., KADLEC, A., HRBÁČOVÁ, A. a STRNAD, T. (2014). Documentary proxies and interdisciplinary research on historic geomorphologic hazards: a discussion of the current state from a central European perspective. Natural Hazards. 70(1), 705-732..
-
RAŠKA, P. (2015). Flood risk perception in Central-Eastern European members states of the EU: A review. Natural Hazards. 79(3), 2163-2179..
-
WISNER, B., BLAIKIE, P., CANNON, T., DAVIS, I., 2004. At risk: natural hazards, people´s vulnerability, and disasters. London, Routledge..
|