Předmět: Metody vědecké práce

» Seznam fakult » PRF » KGEO
Název předmětu Metody vědecké práce
Kód předmětu KGEO/M215
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Raška Pavel, doc. Mgr. Ph.D.
  • Dolejš Martin, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvodní informace o průběhu kurzu. 2. Zadání a vysvětlení struktury výzkumného portfolia studenta. 3. Propojení výzkumu a vzdělávání na vysoké škole ? rozdíl základního a aplikovaného výzkumu. 4. Epistemologické tradice geografického výzkumu. 5. Návrh výzkumného tématu. 6. Modelové území ? význam, typologie a limity. 7. Měřítko výzkumu ? ontologické a epistemické měřítko; prostorové, časové a funkční měřítko; problém nesouladu měřítek. 8. Kvalitativní metody v geografickém výzkumu: možnosti generalizace. 9. Kvantitativní metody v geografickém výzkumu: problém signifikance. 10. Kontrola a prezentace výzkumného portfolia I. 11. Kontrola a prezentace výzkumného portfolia II. 12. Kontrola a prezentace výzkumného portfolia III. 13. Diskuse výsledků aktivního mentoringu (konzultačních návštěv) u vybraných pedagogů.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem kurzu je prohloubit obecné metodologické základy vědecké práce studentů v návaznosti na přípravu k diplomovému výzkumu. V průběhu kurzu se studenti seznámí s principy navrhování výzkumného tématu (research design), se základními epistemologickými přístupy v geografickém výzkumu, s principy formulace hypotéz a výběru vhodných metod pro jejich ověřování a testování, zdůvodnění výběru modelového území, vhodného měřítka výzkumu. Dále je pozornost věnována diskusi výhod a nevýhod kvalitativních a kvantitativních metod a zvýšení praktických dovedností s oběma typy metod. V průběhu semestru zároveň studenti absolvují krátké stáže u vybraných pedagogů VŠ tak, aby získali relevantní informaci pro finální rozhodnutí o volbě diplomového projektu.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
- vedení portfolia, realizace krátkých stáží u vybraných pedagogů - aktivní účast na hodinách (četba a diskuse cizojazyčné literatury) - zpracování úkolů z cvičení
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr