Vyučující
|
-
Šašek Miloslav, RNDr. CSc.
|
Obsah předmětu
|
1. Postavení demografie v rámci ostatních oborů. Vymezení demografie, předmět a objekt studia, hlavní demografické subdisciplíny. 2. Demografické události a procesy a možnosti jejich statistického sledování. Prameny demografických dat - sčítání lidu, evidence přirozené měny, registrace migrací. 3. Čas v demografické analýze. Demografická síť. Zásady konstrukce a systém demografických ukazatelů. 4. Struktura obyvatelstva podle věku a pohlaví, základní ukazatele. Typy věkových struktur a jejich charakteristiky. Demografické stárnutí - příčiny a důsledky. 5. Proces úmrtnosti a jeho širší podmíněnosti. Srovnávací ukazatele úmrtnosti - metoda přímé a nepřímé standardizace. 6. Modelování procesu úmrtnosti. Princip konstrukce úmrtnostních tabulek. Naděje dožití jako výsledný ukazatel úmrtnostních tabulek. 7. Analýza procesu porodnosti a potratovosti. Podmíněnosti, možnosti hodnocení a konstrukce základních ukazatelů. 8. Demografické projekce a prognózy. Typy demografických prognóz z hlediska času a zahrnuté populace. Metody demografických prognóz. 9. Populační teorie a populační politika. Demografická revoluce, druhý demografický přechod. Populační politika jako součást politiky sociální. 10. Migrace. Zdroje dat, metodika zpracování a analýza migrace. 11. Současné trendy ve vývoji migrace. 12. Analýza modelového území na úrovni kraje. 13. Širší podmíněnosti populačního vývoje. Domácnosti a rodiny. Typy domácností, klasifikace domácností ve sčítání lidu v ČR, mezinárodní srovnání, analýza a prognóza. Sčítání lidu a národnostní/etnická skladba obyvatelstva. Možnosti statistického sledování, historie, zjišťované kategorie (ČR, Evropa, svět), mezinárodní srovnatelnost dat.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Účelem kurzu je seznámit studenty se základy demografie jako vědecké disciplíny se zvláštním zřetelem k jejímu interdisciplinárnímu charakteru a jejím metodologickým zvláštnostem. Lekce uvádějí do následujících témat: demografie jako vědecký obor, prameny demografických dat, systém demografických ukazatelů, analýza demografických procesů včetně úmrtnosti a nemocnosti, porodnosti, sňatečnosti, rozvodovosti, potratovosti a zdravotního stavu obyvatelstva. Dále je pojednána populační politika, rodiny a domácnosti, demografické projekce a prognózy, světový populační růst a demografická situace v Evropě a České republice. Součástí kurzu jsou povinná cvičení k přednášeným metodám, která umožní jejich osvojení. Samostudium je zaměřeno na interpretaci článků z odborných periodik, a to včetně zahraničních
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
Zápočet: seminární práce, docházka na cvičení. Zkouška: písemnou formou.
|
Doporučená literatura
|
-
CASELLI, Graziella, VALLIN, Jacques, WUNSCH, Guillaume. Demography: Analysis and Synthesis 1-4. Boston: Elsevier Academic Press, 2006. ISBN 978-0127656601..
-
HŮLE, D. Demografický informační portál, Dostupné z: www.demografie.info.
-
KALIBOVÁ, K. Úvod do demografie. Praha: Karolinum. ISBN 80-7184-428-4.
-
PAVLÍK, Z. a KALIBOVÁ, K. Mnohojazyčný demografický slovník.. Praha: Česká demografická společnost, 2005. ISBN 9788023948646.
-
PAVLÍK, Z., RYCHTAŘÍKOVÁ, J. a ŠUBRTOVÁ, A. Základy demografie. Praha: Academia, 1986.
-
ŠAŠEK, M. Analysis of migration in the largest cities of the Czech Republic. Problemy rozwoju regionalnego. Wroclaw, s. 168-177. 2011.
-
ŠAŠEK, M. Migrace obyvatelstva v České republice a regionální rozvoj. Ústí nad Labem: UJEP, 125 s (podíl 100%). 2013.
-
ŠAŠEK, M. The Changes of Internal Migration in the Czech Republic. Acta Universitatis Purkynianae, 122 s. ISBN 978-80-7414-337-3.
-
ŠAŠEK, M. Vývojové trendy struktury obyvatelstva Ústeckého kraje, IN: KOUTSKÝ, Jaroslav (ed.). Ekonomické a sociální trendy vývoje v Ústeckém kraji po roce 1989.. FSE UJEP, 2012.
-
ŠAŠEK, Miloslav. Interpretation of the migration developmnet in the area of the former Northern Bohemia region before 1989. In: Spatial economy - contemporary determinants. trends and tendencies. Warsaw, 2010, s. 103-112. ISSN 0860-3375. (podíl 100%).
|