Předmět: Vývoj a stavba vesmíru

» Seznam fakult » PRF » KFY
Název předmětu Vývoj a stavba vesmíru
Kód předmětu KFY/VSV
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Moravec Zdeněk, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod. Základní terminologie a jednotky používané v astronomii. Historický vývoj pohledu člověka na vesmír. 2. Slunce jako zdroj energie pro Zemi. Termonukleární reakce, sluneční aktivita. 3. Planety a jejich měsíce. 4. Nejbližší tělesa s podmínkami pro vznik života: Mars, Europa, Enceladus, Titan. 5. Trpasličí planety. Malá tělesa: planetky, komety, meteoroidy. Voda a organické sloučeniny ve sluneční soustavě. 6. Kosmické počasí. Rizika katastrof kosmického původu pro život na Zemi. 7. Hvězdy a jejich soustavy, vznik, vývoj a zánik hvězd. 8. Původ chemických prvků. Vznik a vývoj Slunce a sluneční soustavy. Vznik Země a Měsíce. 9. Mezihvězdná látka, výskyt vody a organických molekul ve vesmíru. 10. Extrasolární planety. Obyvatelné zóny a podmínky pro mimozemský život, astrobiologie. 11. Galaxie, místní skupina galaxií, vzdálené galaxie. Určování vzdálenosti ve vesmíru. 12. Vývoj vesmíru: současné kosmologické modely a teorie vzniku vesmíru od jeho raných stádií vývoje po možný konec. 13. Světelné znečištění, biorytmy, vnímání světla zrakem, přirozené noční prostředí. 14. Diskuse. Náplní konzultací budou přednášky z vybraných témat: 1. Slunce jako zdroj energie pro Zemi. Sluneční aktivita. Nejbližší tělesa s podmínkami pro vznik života: Mars, Europa, Enceladus, Titan. Komety. Voda a organické sloučeniny ve sluneční soustavě. Kosmické počasí. Rizika katastrof kosmického původu pro život na Zemi. 2. Původ chemických prvků; vznik a vývoj Slunce a sluneční soustavy. Extrasolární planety. Obyvatelné zóny a podmínky pro mimozemský život. Vývoj vesmíru: současné kosmologické modely a teorie vzniku vesmíru. Kontakt s vyučujícím na společné konzultaci a prostřednictvím elektronické pošty.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit studenty se současným stavem poznání stavby a struktury vesmíru, jeho vzniku a vývoje a podmínkami pro vznik života ve sluneční soustavě i ve vzdáleném vesmíru.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Ověření znalostí ústně formou diskuse nad vybranými tématy, základní orientace v problematice získaná četbou doporučené literatury.
Doporučená literatura
  • GRYGAR J. Vesmír jaký je. Mladá fronta. Praha, 1999, 224 s..
  • Kleczek J. Vesmír kolem nás. Albatros Praha, 1986.
  • Kleczek J. Život se Sluncem a ve vesmíru. Paseka, Praha, 2012..
  • Moravec, Z. Prezentace z přednášek.
  • Pokorný. Exoplanety. Academia, Praha, 2007.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr