Předmět: Teorie relativity

» Seznam fakult » PRF » KFY
Název předmětu Teorie relativity
Kód předmětu KFY/P606
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Novotný Dušan, doc. RNDr. CSc.
Obsah předmětu
1. Vymezení základních pojmů. (Bodová) událost, soustava souřadná, pojem relativnosti a absolutnosti tvrzení (vzhledem k s.s.). Prostor a čas v klasické mechanice. Otázka relativnosti, resp. absolutnosti soumístnosti a současnosti dvou událostí v rámci klasické mechaniky. Newtonovy zákony a inerciální soustava souřadná. Galileova transformace, skládání rychlostí. 2. Východiska a postuláty speciální teorie relativity (STR). Princip relativity. Rekapitulace poznatků o rychlosti světla a jejím měření. Princip konstantní (konečné) rychlosti světla a problémy se skládáním rychlostí, závěr o nutnosti revize Galileovy transformace pro velké rychlosti. Měření prostorových a časových souřadnic (synchronizace hodin) ve STR. Relativnost současnosti ve STR. "Einsteinovy hodiny" a dilatace času. Kontrakce délek. 3.- 4. Lorentzova transformace. Odvození Lorentzovy transformace a některé její důsledky (dilatace času, kontrakce délky, skládání rychlostí ve STR, Dopplerův jev a aberace). Časoprostorový interval a jeho invariantnost vzhledem k přechodu z jedné inerciální s.s. do druhé, světelný kužel. 5. Hybnost a energie ve STR. 6.- 7. Minkovského prostoročas. Stručná rekapitulace zavedení tenzorů ve 3-rozměrném prostoru a operací s nimi. 4-rozměrná analogie: Pojem polohového 4-vektoru a prezentace Lorentzovy transformace jako otočení ve 4-rozměrném Minkovského prostoročasu. Pojem 4-tenzoru a jeho transformace (speciálně pro antisymetrický 4-tenzor druhého řádu). 8. Základní mechanické veličiny v Minkovského časoprostoru. 4-vektory rychlosti a hybnosti, 4-zrychlení a 4-síla. Jejich transformace při přechodu mezi inerciálními soustavami souřadnými. Invarianty. Vztah mezi energií a hybností. 9.- 10. Elektromagnetické veličiny v Minkovského časoprostoru. Elektrický 4-proud a zákon zachování náboje. 4-potenciál a Lorentzova kalibrační podmínka. Tenzor elektromagnetického pole. Transformace elektromagnetického pole při přechodu mezi dvěma inerciálními s.s.. Invarianty pole. Maxwellovy rovnice v kovariantním tvaru. 11. Pole pohybujícího se bodového náboje. Biotův-Savartův zákon jako relativistický důsledek Coulombova zákona. Povinná literatura: Novotný J. a kol. Základy teorie relativity. MU Brno, 2006. Kvasnica J. Teorie elektromagnetického pole (kapitola XIII). Academia Praha , 1985 (kap.XIII) Doporučená literatura: Jackson, J. D. Classical Electrodynamics (3-rd Edition). John Willey, New York, 1998.(Chapt.11) Votruba V.: Základy speciální teorie relativity (vybrané kapitoly). Academia, Praha , 1977. Papapetrou Achilles: Spezielle Relativitätstheorie. Deutscher Verlag des Wissenschaften, Berlin, 1972 Horský Jan: Úvod do teorie relativity, SNTL, Praha 1975 Šedivý P.: Kapitoly ze speciální teorie relativity (studijní text pro řešitele FO).

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámení se základními poznatky speciální teorie relativity, zavedení představ o časoprostoru ve STR, prohloubení poznatků o elektromagnetismu prezentací některých pojmů a vztahů ve 4-rozměrném časoprostoru, zejména transformačních vztahů pro elektromagnetické pole při přechodu mezi inerciálními soustavami. V závěru přednášky je zařazena velmi stručná úvodní informace o výchozích představách obecné teorie relativity.

Předpoklady
Výuka v angličtině je určena pro erasmové a zahraniční studenty. Výuka v případě malého počtu studentů probíhá formou individuálních konzultací.

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučeno předchozí abslovování kurzů "Matematika pro fyziky I a II", "Mechanika", "Elektřina a magnetismus".
Doporučená literatura
  • Bradley W. Carroll, Dale A. Ostlie. Introduction to Modern Astrophysics. Benjamin, 2006.
  • Dvořák L. Obecná teorie relativity a moderní fyzikální obraz vesmíru (skripta). SPN Praha, 1984.
  • Grygar, J. Vesmír jaký je. . Panorama Praha, 1997.
  • Kuchař K. Základy obecné teorie relativity. Academia Praha, 1968.
  • Kvasnica J. Teorie elektromagnetického pole (kapitola XIII). Academia Praha , 1985.
  • Novotný J. a kol. Základy teorie relativity. MU Brno, 2006.
  • Šedivý P. Kapitoly ze speciální teorie relativity (studijní text pro řešitele FO).
  • Ullmann V. Gravitace, černé díry a fyzika prostoročasu. Čs. společnost astronomická ČSAV Ostrava, 1986.
  • Votruba V.: . Základy speciální teorie relativity (vybrané kapitoly). Academia, Praha , 1977.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr