Předmět: Kurz praktické elektroniky

» Seznam fakult » PRF » KFY
Název předmětu Kurz praktické elektroniky
Kód předmětu KFY/KPE
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Lustig František, doc. RNDr. CSc.
Obsah předmětu
1. Pasivní elektronické prvky (rezistor, kondenzátor, cívka). 2.-3. Polovodičové součástky (Diody jednocestný usměrňovač, dvoucestný usměrňovač, vyhlazení, spínaný napájecí zdroj, Zenerova dioda, LED diody, Fotodioda, Tranzistory -zapojení SE, nastavení pracovního bodu tranzistoru, výpočet, stabilizace pracovního bodu, multivibrátor. 4.-5. Operační zesilovače (OZ) - invertující a neinvertující OZ, integrační a derivační OZ 6.-7. Kombinační logické obvody, realizace logického kombinačního automatu. 8. Sekvenční logické obvody ? bistabilní klopný obvod s tranzistory, s hradly, klopný obvod D, paměťový registr paralelní, sériový. 9.-11. Hardware, software počítače, instrukční kód, aritmeticko logická jednotka, mikroprocesor, paměť, vstupní a výstupní obvody, sběrnice počítače, paměti počítače. Paralelní, sériová komunikace počítače. 12. Převodníky analogově digitální, digitálně analogové 13. Základní dovednosti s jednodeskovým počítačem (Arduino)

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Během cvičení posluchač získá základní informace o nejdůležitějších stavebních prvcích elektronických obvodů. Na cvičeních se budou též navrhovat, sestavovat a proměřovat základní zapojení. Cílem je získat přehled o funkci analogových, digitálních a mikropočítačových obvodů. Tento úvodní blok do světa elektroniky z vás udělá znalce oboru a dodá vám odvahu zapojit si vlastní individuální konstrukce. Pouze se znalostí Ohmova zákona se pustíme do realizací zapojení s tranzistorem, s operačním zesilovačem, s číslicovými obvody, klidně i s počítači. Nic není předem nachystáno, vše se tvoří pod vašima rukama. Postavíme a proměříme základní elektronická zapojení ? zesilovače, oscilátory, stabilizátory, regulátory, A/D a D/A převodníky. Budeme pracovat s fyzikálními, chemickými i biologickými senzory. Nepředpokládají se speciální znalosti z elektroniky. Vše se na semináři naučíte. Stačí amatérské znalosti. Vše a vždy zásadně prakticky.

Předpoklady
Nepředpokládají se speciální a konkrétní znalosti z elektroniky. Vše se na semináři naučíte. Stačí amatérské znalosti, nutný je pouze opravdový zájem o problematiku. Nebaví vás základní praktikum, nebaví vás teoretická elektřina, nebaví vás psát protokoly a přesto byste rádi experimentovali a porozuměli elektronice kolem vás, pak právě pro vás je určen tento nekonvenční seminář.

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Podmínkou udělení zápočtu je aktivní účast na cvičení a získání alespoň polovičního množství bodů ze dvou zápočtových písemných prací, které studenti píší v průběhu semestru
Doporučená literatura
  • Horowitz, P., Hill, W. The Art of Electronics, Publisher: Cambridge University Press, 2015, ISBN 9780521809269.
  • Kesl, J. Elektronika I- analogová technika, Technická literatura BEN, Praha 2005..
  • Kesl, J. Elektronika III ? číslicová technika, Technická literatura BEN, Praha 2005..
  • Rauner K. Elektronika, Vydavatelství ZU v Plzni,. 2001.
  • Tichý, M. Elektronika, dostupné na internetu https://physics.mff.cuni.cz/kfpp/skripta/elektronika/.
  • Z. Strýhal, D. Sedlák. Elektronika, Studijní opora PřF UJEP. Ústí nad Labem, 2004.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr