Předmět: Kompozitní a nanokompozitní materiály

» Seznam fakult » PRF » KFY
Název předmětu Kompozitní a nanokompozitní materiály
Kód předmětu KFY/KNM
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu nespecifikována
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Čapková Pavla, prof. RNDr. DrSc.
Obsah předmětu
1.-3. Úvod: vytváření kompozitů jako cesta k novým vlastnostem materiálů; Interakce povrchů komponent a její vliv na vlastnosti kompozitu; vztah vlastností kompozitu a jeho složek; příklady kompozitů v technické praxi - složení struktura a vlastnosti: Kompozity jako konstrukční a stavební materiály, frikční kompozity, kompozity v plastové matrici; vláknové kompozity se skelnými, uhlíkovými a aramidovými vlákny.... 4. Organo-anorganické hybridní materiály a jejich využití (kompozity s vrstevnatými silikáty, zeolity a přírodními minerály) 5. Biokompatibilní kompozity a nanokompozity pro medicínské využití. 6. Nanokompozitní materiály s nanočásticemi oxidů kovů a jejich příprava a využití; 7. Organické a anorganické matrice pro nanokompozity s nanočásticemi oxidů kovů; 8. Interakce povrchů matrice a nanočástic, její vliv na vlastnosti nanokompozitu (stabilita, struktura a specifické funkce). 9.-10. Nanokompozitní materiály s nanovlákny (polymerní nanovlákenné 2D a 3D struktury chemicky modifikované) 11. Nanokompozitní materiály s metalorganickými sítěmi MOF. 12. Nanokompozitní funkční povrchy a povlaky 13. Nanostrukturované supramolekulární systémy Stejně jako pro kurz Úvod do nanotechnologií i v tomto případě platí, že tematické okruhy jsou postupně inovovány s využitím posledních poznatků z vývoje nanokompozitů a to nejen z literatury a konferencí, ale v neposlední řadě z vlastního vývoje týmu UJEP. Cenným přínosem pro tyto inovace v oblasti aplikovaných nanotechnologií jsou spolupráce s nanotechnologickými firmami (Nanomedical, Nanotex, PARDAM....).

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Tento kurz sleduje poslední trendy vývoje nanomateriálů, kdy existují zvládnuté základní techniky přípravy nanomateriálů ve formě nanočástic, nanovláken a nanovrstev a následným cílem je připravit z těchto různých typů nanomateriálů funkční jednotky ve formě modifikovaných nanomateriálů a jejich kompozitů pro různé specifické funkce. Cílem kurzu je poskytnout studentům širší přehled o kompozitech a nanokompozitech, tzn. kompozitech s nanočásticeni, nanovlákny a nanovrstvami a jejich přípravě a využití v praxi. Součástí kurzu je i seminář, kde studenti vypracují seminární práci o zvoleném typu nanokompozitních materiálů. Téma bude pro studenty volitelné, avšak nesmí kopírovat přednesenou látku. Seminář bude určen k prezentaci a diskuzi k danému tématu. Cílem semináře je podpořit aktívní účast studentů i a rozšířit jejich znalosti, zejména o nové typy nanomateriálů. Hodnotí se prezentace i aktívní účast v diskuzi k danému tématu.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Seminární práce a aktívní účast na seminářích jsou podmínkou pro udělení zápočtu a ústní zkouška
Doporučená literatura
  • Čapková P. Nanomateriálky na bázi přírodních minerálů; 2015, Výukové texty připravené v rámci projektu MEVAPOX, Mezioborové vazby a podpora praxe v přírodovědných a technických studijních programech UJEP č.: CZ.1.07/2.2.00/28.0296.
  • Raab M. Materiály a člověk, Encyklop. dům, Praha. 1998.
  • Ramsden J. Applied Nanotechnology, Elsevier 2009; Encyclopedia of Nanoscience and Nanotechnology, Editor H. S. Nalva,.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr