Předmět: Měření na počítačích

» Seznam fakult » PRF » KFY
Název předmětu Měření na počítačích
Kód předmětu KFY/0222
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Lustig František, doc. RNDr. CSc.
Obsah předmětu
Obsahem semináře jsou principy měření a řízení na PC počítačích. Obecné základy A/D a D/A převodníků, principy a zapojení se senzory. Paralelní a sériový přenos měřených veličin z počítače a do počítače. Vzdálená měření na počítačích jsou další náplní semináře. Práce se softwarovou stavebnicí, která umožňuje tvorbu vlastních vzdálených experimentů, zde se uplatní základy programování, základy JavaScriptu, základy HTML. Realizujeme vzdálená měření typu server, klient (klient je pouhý prohlížeče Mozilla Firefox, Internet Explorer, Opera aj.) pomocí počítačů, tabletů i chytrých telefonů s internetem. Postavíme jeden, či více vzdálených experimentů, které poběží non stop a budou nejenom typu sensing (snímání), ale i typu control (možnost ovládat experiment). Vzdálená měření budou samozřejmě podporovat on-line přenos obrazu (WEB kamera) a též i přenos dat. Experimenty budou přírodovědné, školní, možná i vědecké.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Seminář probíhá kombinovanou formou praktických cvičení a krátkých přednášek. Lze ho přirovnat k workshopu. Je určen studentům 1. až 5. ročníku. Cílem je praktické ovládnutí měření a řízení experimentů podporovaných počítačem, bez důkladnějších znalostí hardware počítače. Studijní předpoklady: nepředpokládají se speciální a konkrétní znalosti z elektroniky, počítačů. Využijete své základní znalosti z programování, JavaScriptu a HTML. Na seminář stačí základní znalosti, nutný je pouze opravdový zájem o problematiku. Obsahem semináře jsou principy měření a řízení na PC počítačích. Obecné základy A/D a D/A převodníků, principy a zapojení se senzory. Paralelní a sériový přenos měřených veličin z počítače a do počítače. Vzdálená měření na počítačích jsou další náplní semináře. Práce se softwarovou stavebnicí, která umožňuje tvorbu vlastních vzdálených experimentů, zde se uplatní základy programování, základy JavaScriptu, základy HTML. Realizujeme vzdálená měření typu server, klient (klient je pouhý prohlížeče Mozilla Firefox, Internet Explorer, Opera aj.) pomocí počítačů, tabletů i chytrých telefonů s internetem. Postavíme jeden, či více vzdálených experimentů, které poběží non stop a budou nejenom typu sensing (snímání), ale i typu control (možnost ovládat experiment). Vzdálená měření budou samozřejmě podporovat on-line přenos obrazu (WEB kamera) a též i přenos dat. Experimenty budou přírodovědné, školní, možná i vědecké.

Předpoklady
Nepředpokládají se speciální a konkrétní znalosti z elektroniky, počítačů. Využijete své základní znalosti z programování, JavaScriptu a HTML. Na seminář stačí základní znalosti, nutný je pouze opravdový zájem o problematiku.

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Fyzika (dvouoborové) (A14) Kategorie: Fyzikální obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -