Předmět: Chemie životního prostředí

» Seznam fakult » PRF » KCH
Název předmětu Chemie životního prostředí
Kód předmětu KCH/P206
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu nespecifikována
Rok studia nespecifikován
Semestr -
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Loučka Tomáš, doc. Ing. CSc.
Obsah předmětu
Sylabus předmětu: Původ a osud polutantů v prostředí: obecný úvod. Třídy sloučenin zahrnutých do seznamu prioritních polutantů. Kovy, sloučeniny síry, dusíku, halogeny, ozon, CO, alifatické halogenované uhlovodíky, benzen a jeho homology, epoxy sloučeniny, PAU, PCB, dioxiny, pesticidy, detergenty, tenzory, metabolity organizmů. Biogeochemické cykly makrobiotických prvků (C, N, O, S, P) a významných polutantů: Cyklus rtuti, vstupy olova. Přeměny chemikálií v životním prostředí. Fotochemické procesy. Redoxní systémy. Hydrolýza. Mikrobiální procesy. Fytoremediace. Znečištění atmosféry a jeho důsledky: Reakce v atmosféře. Částice v atmosféře. Zdroje a transformace sloučenin síry, dusíku, uhlíku a ozonu v atmosféře. Sloučeniny fluoru v atmosféře, chlor a jeho sloučeniny v atmosféře. Organické látky v atmosféře. Smog a jeho typy. Kyselé deště. Problematika dopravy z hlediska čistoty ovzduší. Znečištění hydrosféry. Pochody probíhající ve vodném prostředí. Biochemické procesy sloučenin uhlíku, dusíku, fosforu a síry ve vodách. Kyselé důlní vody. Biochemická spotřeba kyslíku.Chemiská spotřeba kyslíku. Znečištění vod huminovými látkami. Znečištění vod ropnými látkami. Půda a znečištění půdy. Chemické složení půdy. Reakce výměny iontů v půdě. Živiny v půdě. Residua v potravinách. Ozónová vrstva Země: Vlastnosti UV záření a ozonu. Označování freonů a halonů. Vznik ozónu. Mechanismus působení freonů na ozónovou vrstvu. Ozónové díry a jejich působení. Skleníkový efekt:. Fyzikální princip skleníkového jevu, skleníkové plyny, změny teploty v průběhu doby (z hlediska geologických dob i v průběhu historie lidstva), globální oteplení, důsledky globálního oteplování, navrhovaná opatření proti oteplování. Železová hypotéza a hnojení železem.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Studenti budou v rámci tohoto povinně volitelného kurzu seznámeni se základními cykly koloběhu biogenních prvků a jejich nejdůležitějších sloučenin v atmosféře, hydrosféře, litosféře a biosféře. Chemie atmosféry a hydrosféry. Znečištění půdy a potravin. Problematika ozónové vrstvy a globálního oteplování

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • BYDŽOVSKÝ, J. Latina pro zdravotníky. Třebíč: nakladatelství Radek Veselý. 2010. ISBN: 978-80-86376-38-7. Chemie životního prostředí, 1990.
  • Holoubek, I. Chemie a společnost. Chemie životního prostředí. UJEP Brno., 1990.
  • Manahan, S.E. Environmental Chemistry, Lewis Publishers, Michigan. 1991.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr