Předmět: Toxikologie I

» Seznam fakult » PRF » KCH
Název předmětu Toxikologie I
Kód předmětu KCH/K101
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu nespecifikována
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
Obsah předmětu
Obsah 1. bloku: Základní pojmy toxikologie: Toxikologické disciplíny a jejich souvislost s lékařskými a chemickými obory: Pojem toxická látka. Letální dávka. Expozice. Obecná toxikologie: Cesty a mechanismy vstupu jedů do organismu, brány vstupu, vstřebávání toxinů, jejich metabolismus. Distribuce a kinetika toxických látek v organismu a možnosti eliminace toxických látek z organismu. Zásady pro bezpečnou práci v chemických laboratořích, první předlékařská pomoc. Speciální toxikologie: toxikologické vlastnosti toxikologicky významných látek v rámci jednotlivých prvků hlavních a vedlejších skupin PSP a jejich sloučenin. Obsah 2. bloku: Speciální toxikologie: toxické vlastnosti vybraných toxikologicky významných organických látek (po skupinách podle funkčních skupin), živočišné jedy, fytotoxikologie, toxikologie omamných látek a některých běžně užívaných léků. Základy vojenské toxikologie.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Přednáška z toxikologie podává základní přehled o obecné a speciální toxikologii posluchačům 1. ročníku oborů s chemií. V obecné části je předmět zaměřen na vymezení základních pojmů, jsou popsány možnosti vstupu škodlivin do organismu, distribuce a kinetika toxických látek v organismu a možnosti eliminace toxických látek z organismu. Dále jsou probrány faktory ovlivňující toxický účinek, projevy toxického účinku, všeobecné zásady terapie otrav a první pomoci. V souvislosti s tím jsou studenti seznamováni i s platnou legislativou související s nakládáním s chemickými látkami a způsoby ochrany proti působení chemických látek.Ve speciální části je pozornost zaměřena na toxické vlastnosti vybraných anorganických a organických sloučenin, přírodních toxinů živočišného a rostlinného původu a dále omamných látek a některých běžně užívaných léků.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Horák, J., Linhart, I., Klusoň, K. Úvod do toxikologie a ekologie pro chemiky. VŠCHT Praha. 2004.
  • HRDINA, V.; HRDINA, R.; JAHODÁŘ, L.; MARTINEC, Z.; MĚRKA, V. Přírodní toxiny a jedy. Koedice GALÉN-KAROLINUM. Praha. 2004. Praha, 2004.
  • Patočka J. Úvod do obecné toxikologie. ZSF JU, 2003.
  • Prokeš J a kol.:. Základy toxikologie. Galén, 2005.
  • Vopršalová M., Žáčková P. Základy toxikologie pro farmaceuty. UK Praha, Vydavatelství Karolinum, 1996.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr