Vyučující
|
-
Hajer Jaromír, doc. RNDr. CSc.
|
Obsah předmětu
|
Taxonomicky a vývojově významné skupiny jednobuněčných a mnohobuněčných bezobratlých živočichů. Fylogeneze a hlavní evoluční linie bezobratlých. Zoologie bezobratlých se jako vědní odvětví i předmět studia zabývá živočichy u nichž není vyvinuta páteř. Notochorda, pokud je vytvořena (Hemichordata), má pouze charakter divertiklu ústní dutiny do prosomatu. Cílem kurzu je poskytnout informace o fylogenezi, klasifikaci, morfologii, anatomii a funkci a také způsobu života a ontogenezi vybraných skupin bezobratlých živočichů. 1.- 3. Protozoa. Funkce organel, rozmnožování, metageneze, klasifikace. 4.- 6. Metazoa. Diblastica, Triblastica 7. Schizocoelní coelomata. 8. Polymerní coelomata. 9. Enterocoelní coelomata. 10.- 11. Tentaculata, Hemichordata. Charakteristika tříd. 12- 13. Pogonophora. . 14. Chaetognatha. Náplň a cíle cvičení V průběhu cvičení, která mají převážně laboratorní charakter, jsou studenti seznamováni s morfologickou, anatomickou a v některých případech také s histologickou stavbou těla, orgánů i tkání bezobratlých živočichů. Pro úspěšné zvládnutí praktických cvičení je předpokladem absolvování kurzu Biologická laboratorní technika v prvním roce studia tj.schopnost pracovat se světelným mikroskopem, včetně používání fázového kontrastu, inverzním mikroskopem, binokulární lupou a videomikroskopem s CCD kamerou. Část cvičení je věnována determinaci živočichů, zejména členovců a měkkýšů. Při studiu vnější morfologie je užíváno také elektronového rastrovacího mikroskopu. Při cvičeních jsou využívány také tyto počítačové programy pracující s virtuální realitou :l. BIODISC Interactive Encyclopedia of Biological Microslides. 2. DISSECTION WORKS Science Works,Inc., CNIDARIANS CYBER ED TM INC., MULLUSCS CYBER ED TMINC., ARTHROPODS CYBER TMINC. Počítačové programy jsou používány také pro testování znalostí.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Předmět navazuje na kurz obecné zoologie. Předpokládané jsou základní znalosti o stavbě a funkci buněk, tkání, orgánů i ekofyziologii živočichů. Tento kurz byl inovován v rámci projektu CZ.1.07/2.2.00/28.0296 "Mezioborové vazby a podpora praxe v přírodovědných a technických studijních programech UJEP"
|
Předpoklady
|
Pro úspěšné zvládnutí prakticky?ch cvičení je předpokladem absolvování kurzu Biologická laboratorní technika v prvním roce studia, a schopnost pracovat se světelny?m mikroskopem, včetně používání fázového kontrastu, inverzním mikroskopem, binokulární lupou a videomikroskopem s CCD kamerou.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
Podmínky pro udělení zápočtu: aktivní účast na seminářích, absolvování dílčích kontrolních testů a splnění zápočtového testu na konci semestru. Zkouška se skládá ze dvou částí, praktické a teoretické. Cílem praktické části je ověřit znalost živočichů, jejichž seznam obdrží studenti na začátku semestru. Cílem kurzu "Fylogeneze a systém bezobratlých živočichů" je poskytnout informace o fylogenezi, klasifikaci, morfologii, anatomii, funkci a také způsobu života a ontogenezi bezobratly?ch živočichů. Obsahem studia i následných kontrol jsou taxonomicky a evolučně významné skupiny prvoků a bezobratlých živočichů.
|
Doporučená literatura
|
-
Anderson D.T. Invertebrate Zoology. Oxford University Press 2001. s. 226-349.
-
Buchar, J. Klíč k určování bezobratlých. Scientia, 1995. 1995.
-
Buchar, J. Stručný přehled soustavy bezobratlých (skriptum, obrazová část).Peres Praha l995..
-
Buchar, J. Stručný přehled zoologie bezobratlých (skriptum).Karolinum Praha l992..
-
Burda, H.,Hilken, G., Zrzavý, J. Systematische Zoologie. UTB basics. ULMER 2011.
-
Čelechovský, A. Srovnávací morfologie a anatomie bezobratlých. Skriptum. UP Olomouc. Přírodovědecká fakulta..
-
Hajer J. Fylogeneze a systém prvoků a bezobratlých živočichů. Učební text vypracovaný za podpory projektu MEVAPOX 2013..
-
Hajer, J. Vybrané kapitoly ze zoologie bezobratlých (skriptum, díly 1 a 2). UJEP, l990,l99l..
-
Harrison F.W. and M. Locke. Microscopic Anatomy of Invertebrates, Volume 11, Wiley-Liss, New York, 1999.
-
Houseman J. Digital Zoology 2.0 version 2007 + CD.
-
Laštůvka Z. a kol. Zoologie pro zemědělce lesníky. Konvoj Brno,. 1996.
-
Nielsen, C. Animal Evolution. Oxford University Press. 2003.
-
Rupert E.E., Barnes R.D. Invertebrate Zoology (6.ed.) Saunders Cool. Publ., Fort Worth, Philadelphia,. 1994.
-
Sedlák E. Zoologie bezobratlých. PřF MU Brno 2002..
-
Storch, V.,Welsch, U. Kükenthal. Zoologisches Praktikum. 26. Auflage. Spectrum. Akademischer Verlag Heidelberg . 2009..
-
Wallace, R.L. and Taylor, W.K. Invertebrate Zoology. A Laboratory Manual.Sixth Edition. Pearson Education 2003.
-
Zrzavý J. Fylogeneze živočišné říše. Scientia 2006.
|