Předmět: Srovnávací anatom. a morfol. obratlovců

» Seznam fakult » PRF » KBI
Název předmětu Srovnávací anatom. a morfol. obratlovců
Kód předmětu KBI/N060
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Němec Michal, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah přednášek: 1. Anatomicko-morfologická terminologie. Základy živočišné cytologie a histologie (epitelová, pojivová, trofická, svalová a nervová tkáň) 2. Ontogeneze živočichů (stavba a typy vajíček, druhy rýhování, embryonální základ orgánových soustav: formování zárodečných listů, tělní dutiny, původ a vznik orgánů). 3. Anatomie skupin Hemichordata, Urochordata a Cephalochordata (kontext základních tělních struktur). 4. Kosterní soustava I. (chorda, typy chrupavek a kostí a jejich stavba, osifikace, žaberní oblouky, lebka - její základy a skladba u jednotlivých skupin, axiální skelet u jednotlivých skupin, základy a typy obratlů). 5. Kosterní soustava II. - postkraniál (vývoj párových končetin, anatomie končetin a jejich pletenců, vznik žeber); 6. Zuby (typy dentice, původ a anatomie zubů, typy zubů podle tvaru a funkce, zastoupení zubů a jejich tvarové modifikace v rámci skupin, speciality). 7. Pokryv těla (struktura pokožky a typy žláz u jednotlivých skupin, deriváty pokožky u jednotlivých skupin). 8. Svalová soustava (typy svaloviny, funkční typy svalů, hlavní svaly a svalové skupiny u jednotlivých skupin). 9. Trávicí soustava (vývoj, orgány a jejich anatomie u jednotlivých skupin, adaptace na typ potravy). 10. Dýchací soustava (stavba, adaptace, různé hlasové orgány). 11. Cirkulační soustava (krevní buňky, ontogenetický a evoluční vývoj krevního řečiště u jednotlivých skupin). 12. Vylučovací a pohlavní soustava (ontogenetický a evoluční vývoj, stavba u jednotlivých skupin, anatomie ledvin). 13. Nervová soustava a smyslové orgány (typy nervových soustav, ontogenetický a evoluční vývoj, základní anatomie CNS a PNS u jednotlivých skupin; přehled smyslových soustav, základní anatomie orgánů u jednotlivých skupin). Obsah cvičení: Srovnávání kosterního materiálu, histologických preparátů a srovnávací pitvy jednotlivých soustav u ryby, ptáka a savce. Porovnání homologických a analogických struktur u daných skupin, zdůraznění vývoje evolučně zajímavých adaptací.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Seznámit studenty podrobněji s anatomií hlavních skupin obratlovců. Seznámit studenty s ontogenetickým a evolučním vývojem jednotlivých orgánových soustav a orgánů u základních skupin obratlovců.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Jarvik E. Basic Structure and Evolution of Vertebrates. Vol. 1. Academic Press, 1980..
  • Jarvik E. Basic Structure and Evolution of Vertebrates. Vol. 2. Academic Press, 1980..
  • Jelínek F, Jelínek K. Morfologie hospodářských zvířat, ZF JČU, České Budějovice, 2002.
  • Řezníček J., Roček Z. Srovnávací anatomie obratlovců, PF UK Praha, 2007.
  • Sigmund L., Hanák, V., Pravda, O. Zoologie strunatců. UK Praha,. 1994.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biologie (A16) Kategorie: Biologické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní