Předmět: Ekofyziologie

» Seznam fakult » PRF » KBI
Název předmětu Ekofyziologie
Kód předmětu KBI/N051
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vašinová Karina, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Ekofyziologie jako věda zabývající se hranicemi odolnosti druhů, které umožňují porozumět jejich rozšíření ve vztahu k abiotickým podmínkám, obor zabývající se zkoumáním vnějších vlivů na organismy 2. Prostředí organismů, ekologické faktory (abiotické x biotické), typy klimatu. Terestrické a akvatické biomy 4. Prostor jako zdroj, formy výživy organismů 5. Ekologická fyziologie živočichů studující změny fyziologických vztahů vznikajících vlivem působení faktorů vnějšího prostředí na živočišné organismy. 6. Faktory počasí v ekologii 7. Ekofyziologie a srovnávací fyziologie živočichů, hlavně fyziologických procesů spojených s přeměnou energie v organismu (trávení, metabolismus, energetická bilance) a vliv abiotických faktorů (teplota, složení půdního vzduchu) na tyto procesy 8. Ekofyziologie populací, jejich charakteristiky a vlastnosti (hustota, rozmístění, struktura, natalita, migralita, růst a dynamika), terminologie 9. Ekofyziologie společenstev, jejich charakteristiky a vlastnosti (hustota, abundance, produkce, dominance, prezence a absence, frekvence, konstance, fidelita, koordinance). 10. Biodiverzita, její složky, indexy 11. Ekosystém, jeho struktura a funkce. Energetika ekosystémů 12. Biosféra, koloběhy nejvýznamnějších prvků v přírodě. Toky energie v ekosystémech 13. Experimentální ekofyziologie

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Předmět ekofyziologie je zaměřen na vysvětlení příčin a důsledků fyziologických adaptací organismů v různých podmínkách prostředí. Dalším předmětem kurzu je studium fyziologických změn chování živočichů vyvolaných abiotickými podmínkami i biotickými faktory prostředí. Speciální kapitola je věnována základům experimentální ekofyziologie.

Předpoklady
Student je povinen absolvovat kurzy Ekologie a Fyziologie v bakalářském studijním programu.

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Student je povinen absolvovat povinnou docházku. Kurz je ukončen závěrečným písemným testem, úspěšné zvládnutí kurzu je zakončeno zápočtem.
Doporučená literatura
  • Begon, M., Harper, J.L., Townsend, C.R. Ekologie- jedinci, populace a společenstva. Vydavatelství Univerzity Palackého, Olomouc,. 1997.
  • Jeník J. Ekosystémy. UK Praha.. 1995.
  • Kudrna K. a kol. Biosféra a lidstvo. Academia. Praha.. 1988.
  • Losos, B. Ekologie živočichů. SPN Praha, 316 pp.. 1984.
  • Penka M. Základy ekofyziologie rostlin. SPN Praha, 1990.
  • Pivnička K. Ekologie. Univerzita Karlova. Praha.. 1988.
  • Slavíková J. Ekologie rostlin. SPN. Praha: 366. 1986.
  • Vlasák, P. 1986. Ekologie savců. Academia, Praha. 291 str..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biologie (A16) Kategorie: Biologické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní