Vyučující
|
-
Czerneková Michaela, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Charakteristické znaky členovců (tělní plán, segmentované tělo, tagmatizace, článkované končetiny, haemocoel, otevřená cévní soustava, chitinózní exoskelet, ekdyse, složené oči, nervová soustava s dorzálně uloženým cerebrálním gangliem a párovými ventrálními nervovými provazci s ganglii v článcích, absence funkčních brv s výjimkou spermií u několika skupin). Hlavní skupiny arthropod ( Trilobitomorpha, Crustacea, Chelicerata, Pycnogonida, Myriapoda, Hexapoda). Diverzita členovců a její vzory (rozmanitost forem, variace v biomase, druhová četnost, rozmanitost obývaných habitatů). Hormony, ekdyse a metamorfóza (ecdysony, metamorfóza, juvenilní hormon, hormony a fotoperiodicita, ekdyse a její průběh, larvální vývoj, diapauza). Polyfenismus. Kutikula (exoskelet, vrstvy, svlékací tekutina, tvrdnutí kutikuly, bursikon). Stavba hmyzích křídel. Stavba složených očí (omatidia, oční pigment, typy složených očí, hexagonální čočky, bistabilní oční pigment, aktivní pigment - xanthopsin, neaktivní pigment mataxanthopsin ). Humorální imunita členovců. Regulace tělesné teploty. Původ a evoluce arthropod (výsledky DNA analýzy, vztahy ke kmenům Onychopora a Tardigrada, monofyletičnost arthropod, polyfyletičnost hexapod, Pancrustacea, vývojové vztahy korýšů a hmyzu). Konvergentní adaptace k životu na souši - vzdušnice a malpigické trubice.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení
|
Výstupy z učení
|
Kurz nazvaný Biologie členovců je zaměřen na největší živočišný kmen - Arthropoda s téměř dvěma miliony popsanými druhy. Navazuje na povinný kurz Fylogeneze a systém bezobratlých živočichů, který studenti kombinovaného studia absolvují v předchozím, bakalářském programu odborné biologie. Cílem kurzu je prohloubit a rozšířit již získané znalosti o skupině živočichů, která významně ovlivňuje život na Zemi. Kurz je doplněn o online kurz se 13 tématy a závěrečným testem v aplikaci Moodle. Přihlásit se lze na tomto odkaze: https://moodle.biology.ujep.cz/course/view.php?id=42 a to po zadání hesla, které sdělí vyučující.
|
Předpoklady
|
U studentů, kteří si zapíší tento kurz, se předpokládá základní znalost členovců, získaná během bakalářského studia absolvováním kurzu zaměřeného na zoologii bezobratlých živočichů.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
Kurz je zakončen zápočtem. Zápočet je udělován na základě znalostního testu a seminární práce rešeršního charakteru. Témata seminárních prací jsou zadána na počátku semestru vyučujícím. Student si může téma této práce, na základě svého odborného zaměření resp. zájmu, po dohodě s vyučujícím, stanovit sám. Pro rešeršní práce jsou základem údaje, získané především prostřednictvím databází Web of Knowledge a BioOne, případně s použitím další recenzovaných publikací. Rozsah vědomostí, nezbytných pro získání zápočtu, je specifikován studijní oporou a sylabem.
|
Doporučená literatura
|
-
Invertebrate Reproduction and Development. Int. Science Services/Balaban Publishers.
-
Arthropod Structure and Development. Elsevier SCI LTD..
-
Invertebrate Systematics. Csiro Publishing.
-
Základním textem a pomůckou pro studium předmětu Biologie členovců jsou studijní opory dostupné na http://biology.ujep.cz/. Tyto opory navazují na text určený pro předmět Zoologie bezobratlých živočichů pro bakalářské studium biologie http://biology.ujep.cz/vyuka/login/index.php.
-
Anderson D.T. Invertebrate Zoology. Oxford University Press 2001. s. 226-349.
-
Hajer, J. Vybrané kapitoly ze zoologie bezobratlých (skriptum, díly 1 a 2). UJEP, l990,l99l..
-
Harrison F.W. and M. Locke. Microscopic Anatomy of Invertebrates, Volume 11, Wiley-Liss, New York, 1999.
-
Houseman J. Digital Zoology 2.0 version 2007 + CD.
-
Manton S.M. The Arthropoda: Habits, Functional Morphology and Evolution. Clarendon Press, Oxford, 1977.
-
McGavin G.C. Essential Entomology. An Order-by Order Introduction. Oxford University Press 2003.
-
Zrzavý J. Fylogeneze živočišné říše. Scientia 2006.
|