Předmět: Biodiverzita antropogenně ovlivněné krajiny

» Seznam fakult » PRF » KBI
Název předmětu Biodiverzita antropogenně ovlivněné krajiny
Kód předmětu KBI/MA301
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Holec Michal, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
nespecifikováno

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Člověk svou činností přetváří a ovlivňuje krajinu se zcela zásadním dopadem na biodiverzitu. V tomto kontextu je velmi aktuální problematika její postupné obnovy. Těmito otázkami se zabývá nově se formující obor, tzv. ekologie obnovy. Významné ovlivnění a narušení biodiverzity souvisí se způsobem hospodaření v zemědělství, s úbytkem plochy krajiny zástavbou, s jednotvárným utvářením pozemků, těžbou průmyslových surovin atp. Neblahý je i stav biodiverzity lesních ekosystémů. Často i vzdálená nebo obtížně dostupná místa vykazují vysokou míru ovlivnění až narušení biodiverzity - v ČR např. jeskynní ekosystémy. Ve všech těchto případech, ale i dalších zde nejmenovaných, však existují možnosti, jak dopad alespoň zmírnit. Ekologická obnova biodiverzity v Ústeckém kraji je v současnosti velmi aktuálním tématem se svým specifikem zejména v oblastech zasažených těžbou surovin. Těžba v krajině je veřejností vnímána často jako negativní. Legislativně jsou proto zajištěny různé způsoby zahlazení jejího vlivu. Postupně jsou však tradiční přístupy doplňovány ještě dalšími, které využívají schopnosti rozpoznat potenciál narušeného území hostit vzácné nebo ubývající a ohrožené druhy organismů, případně potenciál přirozené sukcese, vedoucí k rychlému formování přírodě blízkých stanovišť.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Frouz et al. 2013. Soil Biota and Ecosystem Development in Post Mining Sites. Boca Raton, Florida. eBook ISBN: 9781466599338. Dostupné na: https://www.taylorfrancis.com/books/e/9781466599338.
  • JONGEPIEROVÁ, I., PEŠOUT, P., JONGEPIER, J. W. PRACH, K. 2012 (eds). Ekologická obnova v České republice. AOPK ČR, Praha. Dostupné na: http://restoration-ecology.eu/CZ/data/uploads/Ekologicka-obnova-CZ.pdf. AOPK ČR, Praha., 2012.
  • Kovář, P. (ed.) (2004). Natural recovery of human-made deposits in landscape (Biotic interactions and ore/ash-slag artificial ecosystems). ? Academia, Praha..
  • Přikryl, I. Kašparová, E. Pecharová, K. Drábek, J. Farkač, J. Frouz, T. Gremlica, M. Holec, P. Chanas, M. Kosík, A. LepšováJ. Straka, O. Volf, V. Vrabec, V. Zavadil 2016. Možnosti přírodě blízkých způsobů obnovy na územích po těžbě nerostných surovin. Soubor komentovaných map dokumentující výskyt organismů na vybraných těžebních územích. ENKI o.p.s., Třeboň. Dostupné na http://r.fzp.czu.cz/vyzkum/maps/kae/NMAP.pdf.
  • Řehounek J., Řehounková K., Tropek R. & Prach K. 2015. Ekologická obnova území narušených těžbou nerostných surovin a průmyslovými deponiemi. Calla, České Budějovice. (druhé, přepracované a doplněné vydání). Dostupné na: http://www.calla.cz/data/hl_stranka/ostatni/sbornik_2_vydani_2015_web.pdf.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr