Vyučující
|
-
Vinopal Stanislav, Ing. Ph.D.
-
Rupert Marian, Mgr.
|
Obsah předmětu
|
1. Vnitřní prostředí (VP) organismu a regulace jeho fyzikální, chemické a biologické stálosti (homeostáza VP). 2. Dráždivost a vzrušivost živočišných buněk. (i). Membránový potenciál, nervový vzruch a jeho vedení axonem. Synaptický přenos a typy neurotransmiterů. (ii) Typy a funkce receptorů. Receptorový a generátorový potenciál, (iii) Reflexy, jejich typy a význam. 3. Typy nervových soustav (NS) živočichů. Funkce periferního NS, míchy, mozkového kmene a koncového mozku. Speciální smyslové orgány a korové analyzátory. 4. Autonomní nervový system (ANS). Funkční morfologie ANS. Řízení motility, sekrece, vnitřních orgánů a homeostázy vnitřního prostředí periferní částí ANS a mozkovými centry. 5. Vyšší nervová činnost/funkce (VNČ/VNF). Instinkty, drives, učení, paměť, emoce, spánek a další. 6. Pohyb a jeho řízení. Svalové a nesvalové mechanismy pohybu. Funkční morfologie myocytů. Motorická jednotka. Typy svalových kontrakcí. Funkce hlavních svalových skupin. Reflexní a volní motorika. 7. Hormony a jejich integrační úloha v organismu. (i) Definice, klasifikace hormonů a jejich orgánové a buněčné zdroje. Receptorový příjem a přenos hormonálních signálů v buňkách a v těle. Zpětno-vazebné regulační mechanismy. Funkce hormonů v metabolismu, růstu a rozmnožování. Růstové faktory. (ii) Stres a tzv. Obecný adaptační syndrom (OAS-GAS). 8. Cirkulace tělních tekutin. Otevřené a uzavřené oběhové systémy. Neurogenní a myogenní typy srdcí. Srdeční cyklus obratlovců, regulace krevního tlaku. Funkce krve a jejich komponent u obratlovců, vč. člověka. 9. Imunita, její význam a formy. Specifická humorální a buněčně zprostředkované imunitní reakce savců, vč. člověka. Poruchy imunity (AIDS, alergie, autoimunitní onemocnění, protinádorová imunita. Transplantační reakce). 10. Přeměna látek a energie. (i) Kalorická a biologická hodnota potravy. Bazální metabolismus. Intermediární metabolismus (ii) Transport plynů, jejich úloha v energetickém metabolizmu, vč. oxidativní fosforylace, (iii) nervová a humorální regulace respirace. (iv) Vylučování metabolických zplodin. 11. Obživné chování živočichů. (i) Příjem, trávení a vstřebávání živin. (ii) Nervová a humorální regulace motility, sekrece gastrointestinálního traktu a přidružených orgánů. 12. Funkce integumentu. Termoregulace a její řízení. Biorytmy, jejich význam a regulace. 13. Rozmnožování. Funkce pohlavních orgánů. Nervová, humorální a sociální regulace rozmnožování.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Demonstrace, Laborování
|
Výstupy z učení
|
Předmět poskytne studentům informace (1) o společných základních funkcích živočichů (dráždivost, vzrušivost, smyslové vnímání, neuroendokrinní regulace, metabolismus, pohyb, imunita, adaptace, vyšší nervová činnost, emoce, chování apod.) a (2) o jejich orgánových, buněčných a molekulárních atributech, vč. nástinu jejich fylogeneze. Přednášky jsou členěny do 13 bloků. Po přednášce následuje cvičení zahrnující monitoraci a procvičování probraných funkcí za využití speciálních pomůcek a přístrojů včetně mikroskopie a simulačních, interaktivních počítačových programů.
Připravenost pro Speciální zoologii, speciální fyziologické a patobiologické kurzy.
|
Předpoklady
|
Výuka v angličtině je určena pro erasmové a zahraniční studenty. Znalost biologie buňky, živočišných tkání a základů rozmnožování živočichů (zkouška z Obecné zoologie, chemie a fyzika živých soustav a Úvod do studia biologie) a základů anatomické stavby živočichů a člověka.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta
Průběžně zadávání domácí úkoly, vyžadující kombinaci získávaných poznatků. Ověřování průběžného studia krátkým písemným testem před každým cvičením. Zápočet poznávací a písemný test-limit 80%, účast 65%. Zkouška-písemná, limit 65%. Samostudium: Skripta " Opora OZ", vč. cvičných otázek, přednáškové prezentace na síti UJEP a ost. níže uvedené zdroje. Informace o způsobu kontaktu s vyučujícím Obsah předmětu je členěn do 3 bloků pokrývajících sylabus denního studia (viz shora). Předpokládá se domácí příprava studentů před každou konzultací v rozsahu kapitol v doporučených skriptech. Blok 1. Funkční systémy organizmu a jejich hierarchie. Vnitřní prostředí organismu, jeho tělní distribuce, fyzikální, chemické a biologické složení a obecné mechanismy regulace jeho stálosti (homeostázy). Integrační systémy organizmu (nervový, endokrinní, imunitní). Blok 2. Cirkulace tělních tekutin a typy oběhových soustav bezobratlých a obratlovců, vč. člověka. Význam a mechanizmy respirace a exkrece. Blok 3. Funkce zažívacího traktu. Přeměna látek a energie v organizmu. Rozmnožování živočichů (gametogeneza, funkce pohlavních orgánů a jejich regulace). Rozmnožovací chování živočichů a jeho regulace. Termoregulace a funkční biorytmicita. Časové dotace konzultací 1. Konzultace (4h) a cvičení (3h). Písemná prověrka znalostí ze samostudia z bloku 1. Novinky a speciální vybraná témata z fyziologie integračních orgánových systémů. Praktické procvičení - (i) Struktury a funkce nervových buněk laboratorních zvířat pomocí mikroskopie a interaktivních PC programů (klidový membránový potenciál, akční potenciál, synaptický přenos). (ii) Reflexy pomocí počítačových programů a instrumentálního self-monitoringu, (iii) smyslové orgány (self-monitoring) a (iv) funkční anatomie centrálního nervového sytému. (v) Mikroskopická funkční morfologie vybraných endokrinních žláz. 2. Konzultace (4h) a cvičení (3h). Písemná prověrka znalostí ze samostudia z bloku 2. Novinky a speciální vybraná témata z respiračního, kardiovaskulárního a exkrečního orgánového systému. Praktické procvičení funkcí dýchacího a kardiovaskulárního sytému na počítačových programech a pomocí instrumentálního self-monitoringu. 3. Konzultace (4h) a cvičení (3h). Písemná prověrka znalostí z bloku 3 a 4. Novinky a speciální vybraná témata z funkce zažívacího traktu a pohlavních orgánů. Praktické procvičení - mikroskopická funkční morfologie vybraných částí zažívacího traktu, gamet a pohlavních orgánů. Možnost individuálních konzultací po předchozí domluvě s vyučujícími.
|
Doporučená literatura
|
-
Ganong W.F. Rewiew of Medical Physiology. 2005.
-
Hruška M. Fyziologie živočichů a člověka, Gaudeamus, H.K.. 1994.
-
Pokorný J. Přehled Fyziologie člověka I. a II. díl, Karolínum 1995/6 nebo 2001/2002..
-
R. Rokyta. Základy fyziologie člověka, Praha 2000..
-
Romanovský, A. Obecná biologie.. 1985.
-
Trojan a kol. Lékařská Fyziologie. Grada 1995/6 nebo 2000.
-
Unglaub Silverthorn, D. Human physiology: An integrated approach, 8th edition. Harlow: Pearson, 2019.
-
WARD, J., LINDEN, R. Základy fyziologie.Bratislava: Galén,s.r.o. ,2010.164s. ISBN 978 - 80 - 7262 - 667 - 0.
|