Předmět: Fylogeneze a systém strunatců

» Seznam fakult » PRF » KBI
Název předmětu Fylogeneze a systém strunatců
Kód předmětu KBI/K302
Organizační forma výuky Společná konzultace + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jozífková Eva, doc. RNDr. Ph.D. et Ph.D.
Obsah předmětu
1. blok (4 hodiny SK + 2 hodiny PS): Postavení strunatců v živočišné říši. Příbuzenské vztahy strunatců k ostatním deuterostomiím, původ (hypotézy) a vývoj strunatců. Podkmen Urochordata (pláštěnci). Podkmen Cephalochordata (bezlebeční). Podkmen Vertebrata (obratlovci). Agnatha (bezčelistnatci), Gnathostomata (čelistnatci), Placodermi (pancířnatci), Acanthodia (trnoploutví). Chondrichtyes (paryby), Pisces (ryby). 2. blok (4 hodiny SK + 3 hodiny PS): Amphibia (obojživelníci), Reptilia (plazi). 3. blok (4 hodiny SK + 3 hodiny PS): Aves (ptáci). Mammalia (savci). Náplň pracovních seminářů (laboratorní cvičení): l. Studium lebky a párových končetin paryb. Morfologie a anatomie rybího těla, kostra ryb. Simulovaná pitva ryby - program DISSECTION WORKS Science Works a test znalosti stavby těla ryb, který je součástí tohoto programu. Determinace ryb (fixovaný materiál). 2. Kostra ocasatého a bezocasého obojživelníka, simulovaná pitva žáby s využitím programu DISSECTION WORKS a test znalosti stavby těla obojživelníka, který je součástí tohoto programu.. Studium anatomie obojživelníků s použitím BIODISC Interactive Encyclopedia of Biological Microslides. Batrachofauna a herpetofauna České republiky, interaktivní program "Czech recent and Fossil Amphibians and Reptiles, an Atlas and Field Guide". Zvukové nahrávky hlasů obojživelníků a jejich rozlišování. Studium kompletních koster hadů, ještěrek a želv. Anatomie těla plazů - program BIODISCS Interactive Encyclopedia. 3. Studium koster ptáků, anatomie ptáků (válcové preparáty), mikroskopické preparáty orgánů a jejich tkání, stavba a typy ptačích pér. Simulovaná pitva ptáka a test znalostí stavby ptačího těla. Anatomie kuřecího srdce. Biologie ptáků, program EYEWITNESS VIRTUAL REALITY BIRD , Dorling Kindersley. Savci - simulovaná pitva prasete domácího , program DISSECTION WORKS a test znalostí stavby těla savce. Studium kompletní kostry králíka a kočky. Anatomie savců - program BIODISCS, Biological Microslides. Sumarizace a předzkouškový test znalostí při využití interaktivního programu THE VERTEBRATES ED TMINC. Samostatné studium se předpokládá v rámci rozsahu vymezené studijní oporou. Kontrola studia je formou ústní zkoušky. Podmínkou k přihlášení na ústní zkoušku je zápočet získaný na základě předzkouškového testu.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Postavení strunatců v živočišné říši, jejich příbuzenské vztahy k ostatním živočišným kmenům. Pravděpodobný původ, vznik a vývoj strunatců, kladogramy, pleziomorfní a apomorfní znaky. Taxonomie. Charakteristika velkých systematických skupin (zejména taxony Chordata, Urochordata, Cephalochordata, Cyclostomata, Chondrichthyes, Actinpterigi, Sarcopterigii, Lissamphibia, Reptilia, Aves, Mammalia) a fylogenetických vztahů mezi taxony a v rámci taxonů, evoluční morfologie, ekologie, etologie, systém; zoogeografie a zastoupení ve fauně ČR (v rámci jednotlivých tříd obratlovců). Předmět navazuje na disciplínu Fylogeneze a systém bezobratlých. Cvičení jsou koncipována tak, aby usnadnila osvojení znalostí a umožnila prakticky si ověřit informace z přednášek, tyto informace provázala a rozšířila. V rámci cvičení se věnujeme i aktuální problematice v oboru (ochrana, ZOO chovy, významné kauzy). Při výuce jsou využívány kostry, dermoplastické a histologické preparáty, virtuální pitvy; náslechy zvuků; videozáznamy a práce s odbornou literaturou.

Předpoklady
Nezbytným předpokladem pro zápis do tohoto povinného kurzu je úspěšné absolvování povinných kurzů "Obecná zoologie" a "Zoologie bezobratlých". Studenti jsou povinni dodržovat zásady slušného chování, zásady bezpečnosti práce, a pokud se výklad odehrává v laboratoři, i laboratorní řád.
KBI/K202

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Obsah přednášek: samostatně doma (podle studijních materialů) se studenti seznámí se zástupci jednotlivých skupin. Obsah cvičení: samostatně doma podle webových stránek: náslechy - hlasové projevy našich žab, sov a pěvců, hlasové projevy vybraných savců, virtuální pitva. Zápočet bude udělen za splněný test poznávání živočichů. Získání zápočtu je podmínkou ke zkoušce.
Doporučená literatura
  • Adresář kurzu na Moodle. Aktualizované fylogenetické rodokmeny..
  • Dawkins R. Slepý hodinář. Zázrak života očima evoluční biologie. Paseka, Praha 2002. (kapitola 10).
  • Dungel J., Hudec. Atlas ptáků České a Slovenské republiky. Academia Praha, 2005.
  • Dungel J., Řehák Z. Atlas ryb, obojživelníků a plazů České a Slovenské republiky. Academia Praha, 2005.
  • Feldhamer G.A., Drickamer L.C., Vessey S.H., Merrit J.F., Krajewski C. Mammalogy. 3rd edition. The Johns Hopkins University Press, Baltimore 2007.
  • Flegr J. Evoluční biologie.. Academia Praha, 2005.
  • Flegr J. Zamrzlá evoluce. Academia Praha, 2006.
  • Gaisler J. Atlas savců České a Slovenské republiky. Academia,. 2002.
  • Gaisler J., Zima J. Zoologie obratlovců. Academia Praha, 2018 (základy).
  • Hajer J. Stručný přehled zoologie obratlovců (skriptum). UJEP Ústí nad Labem, l993.
  • Obrazový atlas druhů:. dvanáctidílný Svět zvířat, Albatros.
  • Pough F.H., Janis C.M., Heiser J.B. Vertebrate Life. 8th edition. Pearson Benjamin Cummings, USA, 2008.
  • Ridley M. Červená královna. Sexualita a vývoj lidské přirozenosti. Praha, Mladá Fronta 1999..
  • Roček Z. Historie obratlovců. Academia. 2002..
  • Shubin N. Ryba v nás. Paseka, Praha 2009.
  • Veselovský, Z. Etologie. Academia, Praha.
  • Veselovský Z. Obecná ornitologie. Academia, Praha 2001..
  • Zrzavý J. Fylogeneze živočišné říše. Scientia 2006.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biologie (A14) Kategorie: Biologické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní