Předmět: Informační technologie v biologických vědách I

» Seznam fakult » PRF » KBI
Název předmětu Informační technologie v biologických vědách I
Kód předmětu KBI/ICT1
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Štofik Marcel, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Kurz je tvořen pracovními semináři, jejichž obsahem bude: Vytvoření přehledu o možnostech dostupných vyhledávačů odborných vědeckých prací (monografie, články). Seznámení se a zvládnutí práce s informačními databázemi (bibliografické plnotextové a citační) - vyhledávání, stahování, práce s citacemi, zasílání alertů, seznámení se s pojmem impakt faktor a jeho význam v oblasti vědy. Vytvoření přehledu o programech k práci s elektronickými bibliografickými záznamy a zvládnutí samostatné práce s programem Zotero (program pro správu osobních bibliografií) při ukládání organizaci a využívání bibliografických záznamů a plných textů elektronických titulů. Tvorba odborného textu pomocí textového editoru a programu Zotero. Teoretické základy přípravy elektronické prezentace (prezentace, poster). Základy zpracování obrazových dat pomocí bitmapového editoru Gimp. Tvorba posteru pomocí programu Scribus. Práce s webovými aplikacemi pro vytváření, sdílení a spolupráci na elektronických dokumentech a projektech (internetové úložiště dat, Disk Google, ukázka práce s programy balíčku Dokumenty Google, práce s Kalendářem Google) Tvorba osobní webové prezentace (vytvoření osobního webu pomocí služby Blogger).

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Kurz tematicky zasahuje do tří různých tematických oblastí, i) elektronické informační databáze ve vědě, ii) elektronické prezentace a bitmapová grafika, iii) cloud computing v praxi. Dle toho jsou stanoveny částkové cíle předmětu:? Naučit práci s vybranými elektronickými informačními zdroji, které se v současnosti v oblasti vědy využívají pro studium a přípravu odborných textů.? Naučit samostatné práci při přípravě elektronických prezentací používaných ve vědě (prezentace, poster, webová prezentace).? Naučit samostatné práci s webovými aplikacemi určenými zejména pro potřeby kanceláře a jejich využití pro vytváření, sdílení a spolupráci na elektronických dokumentech a projektech. Tento kurz byl inovován v rámci projektu CZ.1.07/2.2.00/28.0296 "Mezioborové vazby a podpora praxe v přírodovědných a technických studijních programech UJEP"

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Kontrola zvládnutí obsahu učiva bude provedena závěrečným testem a průběžně formou individuálních prací, dle konkrétního zadání.
Doporučená literatura
  • Boldiš, P. Bibliografické citace podle ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2. Část 1 - Citace: metodika a obecná pravidla. Verze 3.3.(2004). [online]. Dostupné z: <http://www.boldis.cz/citace/citace1.pdf>.
  • Boldiš, P. Bibliografické citace podle ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2. Část 2 - Modely a příklady citací u jednotlivých typu dokumentu. Verze 3.0 (2004). [online]. Dostupné z: <http://www.boldis.cz/citace/citace2.pdf>.
  • Čevela, L. Digitální fotografie v programu GIMP. Computer Press, 2012.
  • ČSN ISO 690. Bibliografické citace.
  • Gémy, C. Scribus 1.3.5. Beginner's Guide. Packt Publishing, 2010.
  • Horný S. Od DTP k pre-pressu: Průvodce světem tvorby dokumentů. Grada publishing, 1997.
  • Horný, S. Počítačová typografie a design dokumentů. Grada publishing, 1997.
  • Horný, Stanislav. Od DTP k pre-pressu, průvodce světem tvorby dokumentů. Grada, 1997.
  • Internetové zdroje. http://zotero.orghttp://www.gimp.orghttp://scribus.nethttps://support.google.com/drivehttp://www.citace.comhttp://wokinfo.com/training_support/guidesfactsheetshttp://apps.webofknowledge.comhttp://www.scopus.comhttp://google.com.
  • Puckett J. Zotero. A Guide for Librarians, Researchers and Educators, ACRL, 2011.
  • Šesták, Z. Jak psát a přednášet o vědě. Academia 2000, 204 s..
  • Šesták, Z. Jak psát a přednášet o vědě.. Praha: Academia, 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biologie (A14) Kategorie: Biologické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní