Předmět: Fylogeneze a systém vyšších rostlin

» Seznam fakult » PRF » KBI
Název předmětu Fylogeneze a systém vyšších rostlin
Kód předmětu KBI/BP219
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kubát Karel, doc. RNDr. CSc.
  • Kúr Pavel, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1.Vývoj názorů na systematiku rostlin. Umělé a přirozené systémy. Významné mezníky české botaniky. 2.Fylogenetický přístup k systematice cévnatých rostlin. Nástin metod studia rostlinného genomu. 3.Národní a mezinárodní jmenosloví rostlin. Hierarchie taxonů rostlin. Postavení cévnatých rostlin ve fylogenezi organismů. 4.Hlavní skupiny cévnatých rostlin. Rhyniophyta, Lycopodiophyta. Charakteristika, individuální vývoj, význam, zástupci. 5.Monilophyta 6.Semenné rostliny. Fylogenetické vztahy mezi hlavními větvemi. Lyginodendrophyta 7.Nahosemenné ? charakteristika, individuální vývoj. 8.Pinales ? zástupci, geografické rozšíření, význam 9. Gnetophyta. Magnoliophyta ? obecná charakteristika, tradiční a moderní systémy 10.Bazální větve krytosemenných rostlin ? Nymphaeales, Magnoliales, Piperales 11.Jednoděložné 12.Pravé dvouděložné. Bazální větve dvouděložných, Caryophyllidová větev 13.Rosidová větev ? pravé rosidy 1; charakteristika vybraných čeledí, zástupci, význam 14.Rosidová větev ? pravé rosidy 2 15.Asteridová větev: Lamiidy 16.Asteridová větev ? pravé asteridy

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Studenti se seznámí s dřívějšími i současnými názory na systém vyšších rostlin a s metodikami používanými při jeho studiu. Dále budou seznámeni s charakteristikami vybraných taxonů (zpravidla čeledí) vyšších rostlin s důrazem na flóru střední Evropy, jejich hospodářským významem, postavením v ekosystémech a ekologickými nároky. Při cvičeních si ověří své znalosti charakteristik vybraných čeledí a rodů na živém nebo herbářovém materiálu a získají základní návyky pro práci s determinačními klíči.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Písemný zápočtový test, ústní zkouška. Předpokládají se znalosti základních termínů z anatomie, morfologie a ekologie cévnatých rostlin.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr