Vyučující
|
-
Svobodová Silvie, PhDr. Ing. Ph.D.
-
Krejčí Jan, RNDr. Ph.D.
-
Trahorsch Petr, Mgr. Ph.D.
-
Pelikánová Monika, Mgr.
-
Krátká Magdalena, PhDr. Ph.D.
-
Hejnová Eva, RNDr. Ph.D.
-
Jančaříková Kateřina, doc. PhDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Obsahové zaměření asistentské pedagogické praxe je na pedagogickou práci s žáky na 2. stupni ZŠ a SŠ. Cílem praxe je spolupracovat s učitelem na přímé výchovné a vzdělávací činnosti nejen u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, ale rovněž pomáhat při komunikaci mezi žáky a mezi žáky a učitelem. Mezi další činnosti lze uvést pomoc učiteli s přípravami na vyučovací hodinu, práci s pomůckami, přípravu školních experimentů apod. Student se bude podílet na individuální i skupinové podpoře žáků během edukačního procesu a při přípravě na výuku. Student vykoná 20 hodin praxe na plně organizované základní nebo na střední škole. Na počátku praxe student absolvuje 4 náslechové a hospitační hodiny a následovat budou aktivní hodiny asistentské v předmětu matematika. Hodiny jsou rozborované. Student si povede pedagogický deník, který předloží po skončení asistentské praxe oborovému didaktikovi. Rámec praxe, tedy počty hodin a výstupy (portfolio z praxe + hodnocení mentorem praxe) jsou nastaveny z CPP, obsahovou náplň portfolia a hodnocení mentorem posuzuje oborový didaktik, kterému výstupy student odevzdává. Zápočet uděluje metodik CPP na podkladě souhlasného stanoviska oborového didaktika. Školské zařízení si po dohodě s oborovým didaktikem vybírá student samostatně.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Obsahové zaměření asistentské pedagogické praxe je na pedagogickou práci s žáky na 2. stupni ZŠ a SŠ. Cílem praxe je spolupracovat s učitelem na přímé výchovné a vzdělávací činnosti nejen u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, ale rovněž pomáhat při komunikaci mezi žáky a mezi žáky a učitelem. Mezi další činnosti lze uvést pomoc učiteli s přípravami na vyučovací hodinu, práci s pomůckami, přípravu školních experimentů apod. Student se bude podílet na individuální i skupinové podpoře žáků během edukačního procesu a při přípravě na výuku. Student vykoná 20 hodin praxe na plně organizované základní nebo na střední škole. Na počátku praxe student absolvuje 4 náslechové a hospitační hodiny a následovat budou aktivní hodiny asistentské v předmětu odpovídajícím studijnímu programu (varianta studijního plánu MAIOR i MINOR). Hodiny jsou rozborované. Student si povede pedagogický deník, který předloží po skončení asistentské praxe oborovému didaktikovi (varianta studijního plánu MAIOR i MINOR).
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
řádné absolvování praxe na školském zařízení odevzdání elektronické verze portfolia z praxe (IS STAG) odevzdání hodnocení mentorem praxe (IS STAG)
|
Doporučená literatura
|
-
ČAPEK, R. Pedagogická praxe pro studenty. (Alternativní vyučovací hodiny teoreticky i prakticky.) 1. vyd. Hradec.
-
ČAPEK, R. Pedagogická praxe pro studenty: (od hospitace k souvislé praxi). Hradec Králové: Gaudeamus, 2001. ISBN 80-7041-412-X..
-
MAŇÁK, J. AJ. Profesionální praktika z pedagogiky. 1. vyd.. Brno: Masarykova univerzita, 1992. ISBN 80-210-0471-1.
-
PODLAHOVÁ, L. Pedagogická praxe. Olomouc: Univerzita Palackého, 1998..
-
ŠTURMA, J. Školní pedagogika ? část I. Hradec Králové: GAUDEAMUS, 1996. ISBN 80-7041-121-X..
-
ŠVEC, C., FIALOVÁ, H., ŠIMONÍK, O. Praktikum didaktických dovedností. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita,.
-
ŠVEC, V. (ed.). Monitorování a rozvoj pedagogických dovedností. Brno: Paido, 2000. ISBN 80-85931-87-7..
-
ŠVEC, V. Klíčové dovednosti ve vyučování a výcviku. Brno: MU, 1998. ISBN 80-210-1937-9.
-
TVRZOVÁ, I. A KOL. Praxe realizovaná při studiu oboru pedagogika.. Praha, 2002.
|