Předmět: Fyziologie živočichů a člověka

» Seznam fakult » PRF » CNB
Název předmětu Fyziologie živočichů a člověka
Kód předmětu CNB/PB502
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vinopal Stanislav, Ing. Ph.D.
  • Mareš Vladislav, doc. MUDr. DrSc.
  • Rupert Marian, Mgr.
Obsah předmětu
1. Vnitřní prostředí (VP) organismu a regulace jeho fyzikální, chemické a biologické stálosti (homeostáza VP). 2. Dráždivost a vzrušivost živočišných buněk. (i). Membránový potenciál, nervový vzruch a jeho vedení axonem. Synaptický přenos a typy neurotransmiterů. (ii) Typy a funkce receptorů. Receptorový a generátorový potenciál, (iii) Reflexy, jejich typy a význam. 3. Typy nervových soustav (NS) živočichů. Funkce periferního NS, míchy, mozkového kmene a koncového mozku. Speciální smyslové orgány a korové analyzátory. 4. Autonomní nervový system (ANS). Funkční morfologie ANS. Řízení motility, sekrece, vnitřních orgánů a homeostázy vnitřního prostředí periferní částí ANS a mozkovými centry. 5. Vyšší nervová činnost/funkce (VNČ/VNF). Instinkty, drives, učení, paměť, emoce, spánek a další. 6. Pohyb a jeho řízení. Svalové a nesvalové mechanismy pohybu. Funkční morfologie myocytů. Motorická jednotka. Typy svalových kontrakcí. Funkce hlavních svalových skupin. Reflexní a volní motorika. 7. Hormony a jejich integrační úloha v organismu. (i) Definice, klasifikace hormonů a jejich orgánové a buněčné zdroje. Receptorový příjem a přenos hormonálních signálů v buňkách a v těle. Zpětno-vazebné regulační mechanismy. Funkce hormonů v metabolismu, růstu a rozmnožování. Růstové faktory. (ii) Stres a tzv. Obecný adaptační syndrom (OAS-GAS). 8. Cirkulace tělních tekutin. Otevřené a uzavřené oběhové systémy. Neurogenní a myogenní typy srdcí. Srdeční cyklus obratlovců, regulace krevního tlaku. Funkce krve a jejich komponent u obratlovců, vč. člověka. 9. Imunita, její význam a formy. Specifická humorální a buněčně zprostředkované imunitní reakce savců, vč. člověka. Poruchy imunity (AIDS, alergie, autoimunitní onemocnění, protinádorová imunita. Transplantační reakce). 10. Přeměna látek a energie. (i) Kalorická a biologická hodnota potravy. Bazální metabolismus. Intermediární metabolismus (ii) Transport plynů, jejich úloha v energetickém metabolizmu, vč. oxidativní fosforylace, (iii) nervová a humorální regulace respirace. (iv) Vylučování metabolických zplodin. 11. Obživné chování živočichů. (i) Příjem, trávení a vstřebávání živin. (ii) Nervová a humorální regulace motility, sekrece gastrointestinálního traktu a přidružených orgánů. 12. Funkce integumentu. Termoregulace a její řízení. Biorytmy, jejich význam a regulace. 13. Rozmnožování. Funkce pohlavních orgánů. Nervová, humorální a sociální regulace rozmnožování.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Předmět poskytne studentům informace (1) o společných základních funkcích živočichů (dráždivost, vzrušivost, smyslové vnímání, neuroendokrinní regulace, metabolismus, pohyb, imunita, adaptace, vyšší nervová činnost, emoce, chování apod.) a (2) o jejich orgánových, buněčných a molekulárních atributech, vč. nástinu jejich fylogeneze.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Písemný zápočtový test, písemná závěrečná zkouška (limit 65%). Průběžné testy připravenosti na cvičení. Vedení protokolů z cvičení.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr