Předmět: Regionální flóra SZ Čech

» Seznam fakult » FŽP » KZP
Název předmětu Regionální flóra SZ Čech
Kód předmětu KZP/4RFSZ
Organizační forma výuky Přednáška + Exkurze
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Horčičková Eva, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Seznámení s přírodovědnou charakteristikou severozápadních Čech jako výchozím stavem pro flóru. 2. Seznámení s historickým vývojem v sz. Čechách, který působil a působí na flóru. 3. Specifika jednotlivých oblastí v sz. Čechách a jejich dopad na flóru. 4. Flóra na člověkem vytvořených stanovištích na příkladu rekultivací (např. Všebořický lalok, Radovesická výsypka) 5. Počáteční stádia sukcese na stanovištích vytvořených člověkem s menším podílem rekultivací (např. pískovna Berlín, Provodní, kamenolom na Radobýlu, Kostelním vrchu, Ráči) 6. Flóra mokřadů ovlivněných a vytvořených člověkem (např. niva Labe v kanalizované a nekanalizované části toku, jezero Milada, Modlany, Kateřina) 7. Flóra travních biotopů mezofilního charakteru (kulturní louky a pastviny např. ve Verneřické středohoří) 8. Flóra zaniklých obcí a reliktních prvků hospodaření v krajině (např. obec Vitín, agrární valy ve Verneřickém středohoří) 9. Flóra travních biotopů xerotermního charakteru (v Lounském středohoří - Oblík, Milá), program obnovy - Life 10. Flóra travních biotopů horských luk a pastvin (např. Krušné hory: Telnice, Adolfov a vyšší polohy Českého středohoří: Babinské louky) a příčiny jejich současného stavu 11. Flóra lesních biotopů typická pro České středohoří (např. Průčelská rokle, Lovoš, Milešovka) 12. Flóra lesních biotopů typická pro Labské pískovce (např. Děčínský Sněžník, Tiské stěny) 13. Flóra lesních biotopů typická pro Krušné hory (např. Špičák u Petrovic, Telnice)

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • CULEK, M.et al. Biogeografické členění České republiky. 347 s.. Praha. ENIGMA, 1996.
  • HEJNÝ, S., SLAVÍK B. /eds./. Květena České republiky. 557 s.. Praha: Academia, 1997.
  • CHYTRÝ, M. et. al. Katalog biotopů České republiky. Praha. 2001.. Praha: AOPK ČR, 2010.
  • MACHOVÁ, I., FILIPOVÁ, L., FIEDLEROVÁ, K. Dřeviny agrárních valů Českého středohoří a jejich vliv na bylinné patro.. Severočes. Přír., Litoměřice. 39: 1-6., 2008.
  • MACHOVÁ, I. Flóra a vegetace Všebořického laloku v Ústí n. L.. Acta Oecologica I., Ústí n. L 16-26, 2006.
  • MACHOVÁ, I. Flóra severozápadních Čech. 170 s.. Ústí nad Labem: FŽP UJEP,, 2014.
  • MACHOVÁ, I. Floristický výzkum pískovny v obci Provodín.. Acta Universitatis Purkynianae 16 (Studia oecologica III), Ústí nad Labem, 45 - 54., 1996.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr