Vyučující
|
-
Štěrba Jan, Ing. Ph.D.
-
Fales Alexandr, Ing.
|
Obsah předmětu
|
Témata přednášek (2 hod/týden): 1. Základní pojmy z oblastí zpracování a přenosu signálu, signál jako zdroj informace, příklady 2. Analogové a číslicové signály - vznik, popis, A/D a D/A převodníky, filtry a zesilovače, zpětná vazba, přenosové charakteristiky 3. Číslicové zpracování signálu, řetězec, využití, vzorkování, kódování, aliasing 4. Přenosové médium, druhy, rozhraní, typ provozu, způsob přenosu signálu, zabezpečení dat 5. Fourierova analýza a syntéza pro popis a rekonstrukci signálu 6. LTI systémy - popis chování, číslicové LTI systémy, princip konvoluce, základní filtry. 7. Frekvenční analýza číslicových signálů, výpočet frekvenčních charakteristik jednoduchých systémů. 8. Diskrétní Fourierova transformace. Filtry FIR a IIR filtry. 9. Modulace a demodulace signálu, druhy a využití, filtrování signálu, druhy a použití. 10. Sdružování signálů, multiplex, spektrální analýza, korelační analýza, zobrazení výsledků analýzy. 11. Metody umělé inteligence a umělé neuronové sítě. Témata cvičení (2 hod/týden): 1. Formáty čísel, číselné soustavy, aritmetické operace s čísly 2. Analogové a číslicové signály - reálné příklady 3. Signály - A/D a D/A převod - vybrané příklady 4. Číslicové zpracování signálu - vzorkování, kvantování, kódování 5. Přenosová média, zabezpečení dat - reálné příklady 6. Fourierova analýza a syntéza - vybrané příklady 7. Modulace a demodulace signálu - reálné příklady 8. Spektrální analýza, korelační analýza - vybrané příklady 9. Multiplex, filtrování signálu - reálné příklady 10. Zobrazování výsledku analýzy - reálné příklady 11. Zápočet
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení
|
Výstupy z učení
|
Předmět seznamuje studenty se zpracováním, přenosem a vyhodnocením signálů. Studentům je vysvětlen rozdíl mezi analogovým a číslicovým signálem. Přibližuje přenosový řetězec se zacílením na metody analýzy signálu vč možností využití metod umělé inteligence se zaměřením na zpracování a hodnocení signálů.
Odborné znalosti: Student zná základní terminologii ze zpracování, přenosu a vyhodnocení signálů. Rozlišuje analogový a číslicový signál. Orientuje se v přenosovém řetězci, metodách analýzy signálu a ve zpracování a hodnocení signálů. Odborné dovednosti: Umí počítat s čísly v číselných soustavách. Dokáže vybraný signál popsat, aplikovat na něj metodu analýzy, vybrat vhodné médium pro přenos a měřící systém pro jeho snímání, zpracování a hodnocení. Obecné způsobilosti: Student chápe důležitost zpracování, přenosu a vyhodnocení signálů v reálném světě, zejména ve svém oboru. Je schopen aplikovat získané znalosti na měřících systémech ve svém oboru.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
Zápočet: aktivní účast na cvičeních (min 80%), zpracování, odevzdání a přijetí semestrální práce, zápočtový test (min 70 % získaných bodů) Zkouška: skládá se za dvou částí, první část je písemný průřezový test probírané látky (min 50 % získaných bodů), druhá část je ústní a ověří se obecné znalosti studenta z oboru
|
Doporučená literatura
|
-
BRTNÍK, B., MATOUŠEK, D. Algoritmy číslicového zpracování signálů. BEN, 2011. ISBN 978-80-7300-400-2..
-
KRAJČA V., MOHYLOVÁ J. Číslicové zpracování neurofyziologických signálů, ČVUT Praha, 2011..
-
MIKE X. COHEN. Analyzing neural time series data: theory and practice. 2014. ISBN 0262019876..
-
MOHYLOVÁ, J., KRAJČA, V. Zpracování biologických signálů. Ostrava: VŠB - Technická univerzita Ostrava 2006, ISBN 978-80-248-1491-9..
-
SCHILLING, R. J., HARRIS, S. L. Fundamentals of Digital Signal Processing using Matlab, Centage Learning, 2012..
-
VRBA, R., HÁZE, J., FUJCIK, L., SAJDL, O. Teorie vzájemného převodu analogového a číslicového signálu. VUT Brno, 2011..
|