Předmět: Základy elektrofyziologie

» Seznam fakult » FZS » KZR
Název předmětu Základy elektrofyziologie
Kód předmětu KZR/ZET3
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Brušáková Štěpánka, MUDr.
  • Jakabčin Jozef, MUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. Elektrofyziologie - základy, historie oboru, vznik konceptu excitability tkání a záznamu bioelektrických potenciálů, osobnosti oboru. 2. Mikroanatomie a fyziologie buňky. 3. Dráždivé tkáně - obecné principy: základy elektrofyziologie buňky a tkání, iontové kanály, transmitery, klidový membránový potenciál, akční potenciál a jeho šíření. 4. Elektrofyziologie nervové tkáně - CNS, architektura, dráhy. Akční potenciál neuronů a jeho šíření. 5. Periferní nervstvo, nervosvalové spojení. Akční potenciál myocytů. 6. Elektrofyziologie svalové tkáně. 7. Elektrická aktivita srdce. Poruchy tvorby a šíření akčního potenciálu. Přehled srdečních arytmií. 8. Smyslové orgány: zrak. 9. Smyslové orgány: sluch a rovnováha. 10. Vznik, šíření, vedení a snímání vzruchu. 11. Historie registrace elektrických signálů, současné způsoby registrace a zpracování signálů. 12. Přehled elektrofyziologických vyšetření a výkonů 13. Základní vybavení elektrofyziologické laboratoře, příprava pacienta, indikace a kontraindikace vyšetření, komplikace. Zásady elektrické bezpečnosti v elektrofyziologické laboratoři. 14. Zápočtový test

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je zaměřen na anatomické, fyziologické a fyzikální aspekty elektrofyziologie. Cílem předmětu je obeznámení studentů se základními pojmy a principy elektrofyziologie (princip vzniku a záznamu bioelektrických signálů) a s historií oboru. Nabyté vědomosti studenti dále zužitkují v návazných preklinických a klinických předmětech, kde je budou prakticky aplikovat v rámci klinické elektrofyziologie.
Odborné znalosti: Student rozšiřuje obecné znalosti fyziologie do oblasti elektrofyziologie, zná historii oboru, princip vzniku, šíření a záznamu bioelektrických signálů a jejich aplikaci v klinické elektrofyziologii. Odborné dovednosti: Student dokáže popsat jednotlivé druhy elektrofyziologických vyšetření a princip signálů, které zaznamenávají. Zná odpovídající terminologii a bezpečnostní zásady. Obecné způsobilosti: Student je schopen získané znalosti a dovednosti využít při studiu dalších preklinických a klinických předmětů.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Zápočet: průběžné testy + závěrečný písemný test
Doporučená literatura
  • Práce publikované v České a slovenské neurologii a neurochirurgii s EMG a NM tématikou..
  • AMBLER Z. Poruchy periferních nervů. Triton 2013. Bertorini TE. Neuromuscular Case Studies, Elsevier, 2008.
  • BAREŠ M, DUFEK J., KAŇOVSKÝ P. Transkraniální magnetická stimulace. Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2003..
  • BULAVA, A., EISENBERGER, M., FIALA, M. Základy srdeční elektrofyziologie a katétrových ablací: Grada Publishing, 2012..
  • BURKARD, F. a spol. Auditory Evoked Potentials: Basic Principles and Clinical Application. 1. Vydání, Williams & Wilkins, 2006.
  • EHLER a kol. Neuromuskulární choroby v kazuistikách. Maxdorf 2019..
  • KADAŇKA, Z. a spol. Praktická elektromyografie. IPVZ Brno 1996.
  • KELLER. Obecná elektromyografie. Triton 1999.
  • KIMURA. Electrodiagnosis in Diseases of Nerve and Muscle, Oxford univ. Press 2013.
  • STEJSKAL, L a spol. Evokované odpovědi a jejich klinické využití. 1. Vydání, Praha Publishing, 1993..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr