Vyučující
|
-
Mičíková Lucia, PhDr. Ing.
-
Egermaierová Kamila, Mgr.
|
Obsah předmětu
|
Témata přednášek: (2 hod./týden) 1.Zdraví, aspekty zdraví, ochrana a podpora zdraví. 2.Determinanty zdraví, prevence nemocí. 3.Nerovnosti ve zdraví, rovnost ve zdraví, rovnost v poskytování zdravotní péče. 4.Mezinárodní dokumenty týkající se ochrany a podpory zdraví, Zdraví 21, Zdraví 2020. 5.Veřejné zdravotnictví - zaměření, realizace v praxi, řízení kvality. 6.Zdravotnický informační systém, indikátory zdravotního stavu populace, zdravotní stav obyvatel ČR. 7.Životní prostředí a zdraví, preventivní opatření na ochranu zdraví populace. 8.Hygiena životního prostředí - náplň oboru, cíle, metody a formy práce. Témata seminářů: (2 hod./týden) 1.Hygiena zdravotnických zařízení. 2.Hygiena práce - definice a náplň oboru, cíle, metody a formy práce, faktory pracovního prostředí, jejich účinky, preventivní opatření na ochranu zdraví. 3.Zdravotní rizika pro pracovníky ve zdravotnictví a jejich prevence. 4.Radiační hygiena - definice a náplň oboru, ochrana zdraví před ionizujícím zářením. 5.Sociální lékařství - definice a náplň oboru. 6.Řízení kvality. 7.Organizace a financování zdravotních služeb v ČR, systém sociálního zabezpečení v ČR. 8.Dotazník, skríning, intervenční programy.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení
|
Výstupy z učení
|
Předmět je koncipován jako teoretický. Předmět poskytne poznatky základů veřejného zdravotnictví, které se zabývá ochranou zdraví před zdraví škodlivými faktory prostředí, se zaměřením na ionizující záření, prevencí nemocí, podporou zdraví, posilováním a prodlužováním života pomocí organizovaného úsilí společnosti s hlavním cílem dosáhnout co nejvyšší možné úrovně zdraví obyvatelstva. Na základě integrace poznatků biomedicínských a společenských věd poskytne informace o organizaci, struktuře, funkcích a řízení jednotlivých složek systému péče o zdraví včetně problematiky řízení kvality. Součástí předmětu je problematika financování zdravotnictví v ČR (státní rozpočet, daně, povinné zdravotní pojištění, financování vlastních zdravotnických zařízení, charitativní organizace, nadace aj.). Studium v oboru sociální lékařství a veřejné zdravotnictví je zaměřené na studium teoretických základů sociálního lékařství a veřejného zdravotnictví se zaměřením na sociální a zdravotní aspekty života skupin vyžadujících zvláštní pozornost - osoby vyššího věku, děti a mladiství, osoby se změněnou pracovní schopností, bezdomovci.
Odborné znalosti Student si osvojí znalosti o vztahu a vzájemném působení prostředí a organizmu lidí a z toho vyplývající negativní nebo pozitivní dopady na jejich zdraví a opatření k ochraně a podpoře zdraví; ovládá základy hygieny životního prostředí, radiační hygieny, prokazuje znalosti o působení pracovních podmínek na zdraví pracovníků se zaměřením na zdravotnictví a o preventivních opatřeních; ovládá základy sociálního lékařství, systému zdravotního a sociálního pojištění, poskytování zdravotní péče a aktivit zaměřených na ochranu a podporu zdraví a jejich financování. Odborné dovednosti Student umí vypracovat dotazník na zjištění znalostí, postojů, zdravotního stavu pacientů - klientů; umí vypracovat intervenční program zaměřený na odstranění - snížení rizikových faktorů zdraví, ovládá praktickou aplikaci ochrany zdraví pacientů-klientů i zdravotnických pracovníků při práci se zdroji ionizujícího záření i jinými faktory pracovního prostředí, umí aktivně ovlivňovat životní styl pacientů-klientů v zájmu ochrany a podpory jejich zdraví. Obecné způsobilosti: Student/ka je schopen/a použít získané teoretické poznatky při pokračujícím studiu a při studiu dalších odborných předmětů a aplikovat je v průběhu praxe.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška
zápočet: písemný test - 75% úspěšnost zkouška: ústní zkouška, minimálně 80% účast na přednáškách a seminářích
|
Doporučená literatura
|
-
Časopis Central European Journal of Public Health. Praha: SZU.
-
Časopis Česká a slovenská hygiena.
-
Vyhláška č. 422/2016 Sb. o radiační ochraně a zabezpečení rádionuklidového zdroje.
-
Zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví v znění platných předpisů.
-
Zákon č. 263/2016 Sb, atomový zákon.
-
BERKMAN, L.F. et al., 2014. Social Epidemiology. USA: books.google.com..
-
ČELEDOVÁ, L. a kol. Sociální lékařství a veřejné zdravotnictví. Praha: UK - Karolinum Press, ISBN 978-80-246-3996-3..
-
KOMÁREK, L., PROVAZNÍK, K., 2011. Ochrana a podpora zdraví. Praha: 3. LF UK, 978-80-260-1159-0..
-
SCHWARZ, F. W., 2012. Öffentliches Gesundheitwesen. München: Elsevier, 34525718..
-
ŠULCOVÁ, M. Mikrobiologie, epidemiologie, hygiena. Ústí nad Labem: UJEP, reedice2017, ISBN 978-80-7414-791-3. ISBN 978-80-7414-791-3.
-
ŠULCOVÁ, M. Veřejné zdravotnictví. Ústí nad Labem: UJEP, 2017, ISBN 978-80-7561-076-8..
-
TUČEK, M. a kol. Hygiena a epidemiologie pro bakaláře. Praha: Karolinum, 2012, ISBN 978-80-246-2136-4..
|