Předmět: Technika v klin. praxi K,K,A,R II.

» Seznam fakult » FZS » KZR
Název předmětu Technika v klin. praxi K,K,A,R II.
Kód předmětu KZR/TK2T3
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jakabčin Jozef, MUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek (2 hod/týden): 1. Klinické vyšetření a monitorace hemodynamiky srdce a cév. 2. Katétrová léčba chlopenních a vrozených vad srdce. 3. Přístroje využívající ionizující záření v klinické praxi, CT, PET/CT, Scintigrafie. 4. Zobrazovací přístroje bez ionizujícího záření v klinické praxi. Ultrazvukové vyšetření. 5. Zobrazovací přístroje bez ionizujícího záření v klinické praxi. MRI vyšetření. 6. Endoskopické přístroje v praxi. 7. Implantované přístroje v kardiologii. Kardiostimulace, resynchornizace a defibrilátory ICD. 8. Katétrová léčba, ablace arytmií, 3D anatomické systémy. Virtuální zobrazení prostoru. 9. Technické vybavení kardiochirurgického operačního sálu. 10. Mimotělní oběh. 11. Implantace chlopenních a cévních náhrad. 12. Mimotělní oběh, VAD, arteficiální srdce. 13. Intermitentní hemodialýza. 14. Kontinuální venózní hemodialýza. 15. Domácí peritoneální dialýza. Témata cvičení - na klinickém pracovišti a simulačním centru fakulty (2 hod/týden): 1. Klinické vyšetření a monitorace hemodynamiky srdce a cév. 2. Katétrová léčba chlopenních a vrozených vad srdce. 3. Přístroje využívající ionizující záření v klinické praxi, CT, PET/CT, Scintigrafie. 4. Zobrazovací přístroje bez ionizujícího záření v klinické praxi. Ultrazvukové vyšetření. 5. Zobrazovací přístroje bez ionizujícího záření v klinické praxi. MRI vyšetření. 6. Endoskopické přístroje v praxi. 7. Implantované přístroje v kardiologii. Kardiostimulace, resynchornizace a defibrilátory ICD. 8. Katétrová léčba, ablace arytmií, 3D anatomické systémy. Virtuální zobrazení prostoru. 9. Technické vybavení kardiochirurgického operačního sálu. 10. Mimotělní oběh. 11. Implantace chlopenních a cévních náhrad. 12. Mimotělní oběh, VAD, arteficiální srdce. 13. Intermitentní hemodialýza. 14. Kontinuální venózní hemodialýza. 15. Domácí peritoneální dialýza.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět staví na technických pre-klinických znalostech získaných v průběhu studia a doplňuje klinický kontext, využití techniky v klinické praxi. Je zaměřen na pochopení klinického využití přístrojů, jejích indikace, kontraindikace a rizika. Cílem je poukázat na propojení techniky v klinické praxi, naučit základní klinické pojmy potřebné v klinické péči o pacienta. Získané klinické a technické vědomosti studenti budou prakticky využívat ve svém oboru.
Odborné znalosti: Student zná principy jednotlivých lékařských přístrojů a jejich jednotlivé užití v klinické praxi. Dobře se orientuje v terminologii spojené se zdravotnickými přístroji. Student zná přístrojové složení a specifika jednotlivých zdravotnických pracovišť. Odborné dovednosti: Student dobře zná terminologii spojenou se zdravotnickými přístroji, umí popsat principy jednotlivých lékařských přístrojů a jejich používání. Student se orientuje v problematice provozu zdravotnických přístrojů a dokáže stanovit a navrhnout přístrojové složení jednotlivých zdravotnických pracovišť. Obecné způsobilosti: Student chápe význam a důležitost znát principy a využití lékařských přístrojů a požadavků pro svůj obor, zná jejich využití v klinické praxi a technické požadavky na lékařské přístroje. Student se orientuje v obecných základech projektování zdravotnických pracovišť z hlediska lékařských technologií.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Absolvování přednášek a cvičení na klinických pracovištích. Ověření studijních výsledků a dovedností úspěšným zvládnutím zápočtového testu II. Ústní zkouška po úspěšném absolvování testu znalostí.
Doporučená literatura
  • BULAVA, A. Kardiologie pro nelékařské zdravotnické obory. Praha: Grada, 2017. ISBN 978-80-271-0468-0..
  • EISENBERGER, M., BULAVA, A., FIALA, M. Základy srdeční elektrofyziologie a katétrových ablací. Vyd. 1. Praha: Grada, 2012..
  • HOMOLKA, P. Monitorování krevního tlaku v klinické praxi a biologické rytmy. 1. vyd. Praha: Grada, 2010..
  • MÁLEK, J. Praktická anesteziologie. Praha: Grada, 2016. ISBN 978-80-247-5632-5.
  • NBSP a kol. Vybrané kapitoly z intenzivní péče. Grada Publishing, 2016..
  • OŠŤÁDAL, P., BĚLOHLÁVEK, J. ECMO. extrakorporální membránová oxygenace: manuál pro použití u dospělých. Praha: Maxdorf, 2013..
  • OŠŤÁDAL, P., MATES, M. Akutní infarkt myokardu. Praha: Maxdorf, 2018..
  • VOKURKA, M., HUGO, J. Velký lékařský slovník. 10. aktualizované vydání. Praha: Maxdorf, 2015..
  • WAGNER, R. Kardioanestezie a perioperační péče v kardiochirurgii. Grada Publishing, 2009. ISBN 978-80-247-1920-7..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr