Témata přednášek: (2 hod/týden) 1. Obvodové veličiny, časové průběhy veličin, charakteristické hodnoty. 2. Prvky elektrického obvodu, jejich vlastnosti a zapojení, metody zjednodušování. 3. Harmonický ustálený stav (HUS), charakteristické veličiny, fázor, fázorový diagram. 4. Analýza obvodů v HUS. 5. Rezonance, výkon v HUS, kompenzace účiníku. 6. Třífázová soustava. 7. Přechodné děje v obvodech se zdrojem stejnosměrného proudu. 8. Elektrický náboj a elektrický proud. Elektrostatické pole, Coulombův zákon, intenzita elektrického pole. 9. Práce v elektrostatickém poli, potenciál, napětí, kapacita, elektrické pole v materiálech. 10. Stacionární proudové pole, Ohmův zákon, elektromotorické napětí. 11. Stacionární magnetické pole, magnetický tok, magnetická indukce, Biotův-Savartův zákon, Ampérův zákon. 12. Magnetické materiály, magnetické obvody, Hopkinsonův zákon, indukčnost. 13. Kvazistacionární elektromagnetické pole, elektromagnetická indukce Faradayův zákon, Lenzovo pravidlo. 14. Maxwellovy rovnice. Témata seminářů: (2 hod/týden) 1. Výpočet charakteristických hodnot obvodových veličin. 2. Aplikace metod pro zjednodušování elektrických obvodů. 3. Řešení úloh v HUS početní i grafickou metodou. 4. Řešení obvodů v HUS. 5. Práce s výkony v HUS a výpočet kompenzace účiníku. 6. Výpočty v třífázové soustavě a jejich specifika. 7. První zápočtový test. Výpočet přechodných dějů prvního řádu. 8. Matematický aparát v základech teorie elektromagnetického pole. 9. Řešení úloh elektrostatického pole. 10. Výpočty pro stacionární proudové pole. 11. Řešení úloh stacionárního magnetického pole. 12. Výpočty pro užití magnetických materiálů. 13. Řešení úloh kvazistacionárního magnetického pole. 14. Druhý zápočtový test. Zápočet.
|
Cílem předmětu je seznámit studenty se základy teoretické elektrotechniky, tj. teorie obvodů a teorie elektromagnetického pole. V části teorie obvodů jsou představeny pasivní i aktivní prvky tvořící elektrické obvody z pohledu fyzikálního i matematického a metody řešení obvodů jak ve stacionárním, tak v harmonickém ustáleném stavu. Část teorie elektromagnetického pole se soustředí na vysvětlení původu, vlastností, možností popisů a zákonitostí platných v různých typech polí.
Odborné znalosti: Studenti si osvojí zásadní znalosti nezbytné pro základní orientaci v problematice jakéhokoliv odvětví elektrotechniky. Odborné dovednosti: Studenti se naučí aplikovat běžně používané nástroje a vhodné metody pro analýzu i syntézu jednoduchých elektrických obvodů stejnosměrného i střídavého proudu a budou umět vysvětlit příčiny i důsledky řady elektromagnetických jevů. Obecné způsobilosti: Po zvládnutí teoretických základů elektrotechniky jsou studenti způsobilí k hlubšímu studiu dalších oborů elektrotechniky, a to jak teoretických, tak i praktických.
|
-
ŠÍPAL, J.. Úvod do teorie elektrických obvodů, 2012, Ústí nad Labem: Univerzita J. E. Purkyně. ISBN 978-80-7414-478-3..
-
ŠÍPAL, J.. Úvod do teorie elektromagnetického pole, 2012, Ústí nad Labem: Univerzita J. E. Purkyně. ISBN 978-80-7414-497-4.
|