Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
Témata přednášek: (2 hod/týden) 1. Úvod do studia předmětu/oboru (historie, interdisciplinární přístup, základní terminologie a vazby, základy hygieny a epidemiologie) 2. Zdraví a jeho determinanty. Prevence. Člověk a prostředí. Interakce fyzikálních, biologických, chemických a sociálních faktorů. 3. Ovzduší a zdraví: nejčastější kontaminanty zevního prostředí. 4. Voda a zdraví: hodnocení zdravotní nezávadnosti pitné vody, ochrana zdrojů pitné vody, nemoci související s pitnou vodou. 5. Kouření a zdraví: kouření jako nejvýznamnější jednotlivý rizikový faktor závažných onemocnění a předčasných úmrtí. Zhoubné nádory způsobené kouřením. Principy léčby závislosti na tabáku. 6. Pohybová aktivita jako prevence vzniku nejčastějších neinfekčních onemocnění a poruch zdraví, pohybová inaktivita jako pandemie 21. století 7. Ionizující a neionizující záření: druhy a zdroje ionizujícího záření, následky ozáření na zdraví, preventivní opatření, hlavní zdravotně významné zdroje neionizujícího záření, účinky na zdraví, prevence, zhoubné nádory kůže. 8. Termický komplex: termoregulační mechanismy, zdravotní důsledky, termická zátěž únosná krátkodobě a dlouhodobě. 9. Stres: hlavní zdroje, reakce organismu, prevence. 10. Zvuk a hluk: rušivé a škodlivé účinky nemoci související s expozicí hluku, protihluková opatření. 11. Biologické rytmy: význam pro práci a odpočinek, druhy biologické rytmicity, směnná práce jako rizikový faktor pro zdraví, aktivní a pasivní odpočinek, hygiena spánku. 12. Práce a zdraví: základní charakteristika nemoci z povolání a nemoci související s prací, rizikové práce ve zdravotnictví. 13. Současné programy primární, sekundární i terciární prevence zaměření na pohybovou aktivitu (WHO, EU, národní/krajské/městské preventivní programy apod.). 14. Zápočtová hodina
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení
|
Výstupy z učení
|
Preventivní medicína podává znalosti a dovednosti z oblasti podpory a udržení zdraví, zdravého životního stylu, seznamuje s efektivním poskytováním informací při zjištěných rizicích a při přímém ohrožení zdraví jednotlivců, rodin a komunit.
Odborné znalosti: Student zná základy preventivní medicíny, její terminologii a základní mechanismy působení hlavních faktorů životního a pracovního prostředí na člověka, jejich účinků na zdraví a jeho poškození. Odborné dovednosti: Student umí pojmenovat hlavní rizikové faktory životního prostředí a životního stylu a jejich dopady na zdraví. Student umí vyjmenovat preventivní opatření ke snížení či odstranění expozice riziku životního prostředí a životního stylu. Dále dokáže popsat mechanismy účinku rizikových faktorů v etiologii významných nepřenosných onemocnění hromadného výskytu a vyjmenovat obdobným způsobem faktory podporující zdraví a mechanismus jejich působení. Obecné způsobilosti: Student chápe význam a důležitost preventivní medicíny pro svůj obor a je také schopen vysvětlit různé druhy prevence, jejich cíle a metody realizace.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
Zápočet: minimálně 80 % účast na přednáškách, splnění písemného zápočtového testu minimálně na 80 %.
|
Doporučená literatura
|
-
Základní dokumenty WHO..
-
Zdraví pro všechny v 21. století. Praha: MZ ČR..
-
Zdraví 2020: národní strategie ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí. Praha: MZ ČR ve spolupráci s SZÚ, 2014. ISBN 978-80-85047-47-9..
-
FAIT, T., VRABLÍK, M., ČEŠKA, R. Preventivní medicína. Praha: Maxdorf, 2011. ISBN 978-80-7345-237-7..
-
MÜLLEROVÁ, D., AUJEZDSKÁ, A. Hygiena, preventivní lékařství a veřejné zdravotnictví. Praha: Karolinum, 2014. ISBN 978-80-246-2510-2..
-
ROSOLOVÁ, H. Preventivní kardiologie: v kostce. Praha: Axonite CZ, 2013. ISBN 978-80-904899-5-0..
|