Témata seminářů: 1. kontultace: Obecná onkologie. Epidemiologie nádorů, geneticky podmíněné malignity. Klasifikace nádorů, základní vlastnosti nádorů. Principy léčby v onkologii. Prevence onkologických onemocnění. Léčba bolesti. 2. konzultace: Paliativní péče, paliativní medicína. Paliativní tým a role jednotlivých členů v týmu. Komunikace a plánování léčby. Symptomy pokročilého onemocnění. Psychosociální a spirituální aspekty. Paliativní péče v intenzivní medicíně. Dětská paliativní péče. Hospicová péče, domácí hospic. Etické a právní otázky. Truchlení a komplikovaný zármutek. Samostudium: Prevence onkologických onemocnění. Léčba bolesti. Hospicová péče, domácí hospic. Etické a právní otázky. Truchlení a komplikovaný zármutek.
|
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Podává ucelené informace o historii, cílech a typech paliativní péče. Součástí předmětu jsou poznatky principů psychospirituální péče jako součásti komplexního přístupu v souladu s etickými aspekty. Seznamuje se službami, typy zařízení, ve kterých je poskytována individuální ošetřovatelská péče nevyléčitelně nemocných a umírajících. Cílem je, aby studenti chápali význam hospicové péče včetně péče ve vlastním sociálním prostředí, která zajišťuje nevyléčitelně nemocným důstojné umírání včetně opory jejich blízkým. Součástí předmětu je i problematika onkologických onemocnění, které významně ovlivňují kvalitu života onkologicky nemocného i jeho blízkých.
Odborné znalosti: Student zná odlišnosti a charaktere pracovišť pro péči a léčbu onkologicky nemocných a má informace o jednotlivých klinických stavech, které významně ovlivňují kvalitu života onkologicky nemocného a jeho rodiny. Odborné dovednosti: Student umí poskytovat ošetřovatelskou péči pacientům s onkologickou nemocí, poskytovat péči pacientovi s onkologickou bolestí, vysvětlit problematiku hospicového hnutí a pečovat o pacienta v terminálním stádiu, vč. podpory jeho rodiny. Obecné způsobilosti: Student je schopen srozumitelně a přesvědčivě sdělovat odborníkům i širší veřejnosti vlastní odborné názory.
|
-
ARCAND, M., CARON, CH., VOLICER, L., VAŇKOVÁ, H. ed. Paliativní péče na konci života u lidí s Alzheimerovou nemocí či jiným neurodegenerativním onemocněním. Praha: 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, 2017. ISBN 978-80-87878-29-3.
-
BUŽGOVÁ, R. a kol. Dětská paliativní péče, Praha: Grada, 2019, 240 s. ISBN: 978-80-271-0584-7.
-
HRDÁ, K., TOLLAROVÁ, B., HÁJKOVÁ A, et al. Průvodce poskytováním paliativní péče v pobytových sociálních službách pro seniory: metodický materiál projektu Proces integrace paliativní péče do domova pro seniory podpořený NF AVAST. Česko: [Domov Sue Ryder], 2018. ISBN 978-80-907190-2-6.
-
KUPKA, M. Psychosociální aspekty paliativní péče. Praha: Grada, 2014. Psyché (Grada). ISBN 978-80-247-4650-0.
-
STIBOROVÁ, D., FREI, J. Paliativní péče a umírání v domácím prostředí. Sedlec-Prčice: Stiborová Denisa, 2018. ISBN 978-80-270-3719-3.
-
VORLÍČEK, A. et al. Klinická onkologie pro sestry. 2., přepracované a doplněné vydání. Praha: Grada Publishing, 2012. 448 s. ISBN 978-80-247-3742-3..
|