Předmět: Lékařské přístroje a zařízení I.

» Seznam fakult » FZS » KZR
Název předmětu Lékařské přístroje a zařízení I.
Kód předmětu KZR/LPT13
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
Obsah předmětu
Témata přednášek: (2 hod/týden) 1. Úvod do předmětu. Kategorizace zdravotnických prostředků, přístrojů či zařízení na diagnostické, terapeutické a laboratorní zdravotnické elektrické přístroje a zařízení zdravotnických pracovišť se zaměřením na diagnostická a laboratorní zdravotnické přístroje. Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU MDR 745/2017. 2. Měření krevního tlaku. Pletysmografie. Principy metod. 3. Přehled základních principů lékařské diagnostiky využívající neionizujícího elektromagnetického pole ? EKG. 4. Pokračování přehledu základních principů lékařské diagnostiky využívající neionizujícího elektromagnetického pole ? EEG. 5. Pokračování přehledu základních principů lékařské diagnostiky využívající neionizujícího elektromagnetického pole ? EMG. 6. Pokračování přehledu základních principů lékařské diagnostiky využívající neionizujícího elektromagnetického pole ? indukční tomografie, oxymetrie. 7. Princip vzniku ultrazvukového (UZ) obrazu, základní komponenty UZ přístroje, druhy sond a jejich použití 8. Pokračování principu ultrazvukového obrazu - barevná Dopplerovská analýza, diagnostický ultrazvuk a jeho aplikace napříč obory medicíny. 9. Přehled základních přístrojů a zařízení v nukleární medicíně a dalších oborech využívajících ionizující a neionizující záření. 10. Princip monitorace vitálních funkcí pacienta. Monitor životních funkcí a jeho příslušenství. Telemetrické systémy. 11. Princip anesteziologického přístroje a jeho části. 12. Základy zobrazovacích technik ? endoskopie. Druhy endoskopie a jejich aplikace napříč obory medicíny. 13. Základní přehled laboratorní techniky. 14. Přehled přístrojů a zařízení ve specializovaných aplikacích napříč obory medicíny. Základní přehled vybavení zdravotnických pracovišť dle platné legislativy podle oborů medicíny. BTK a její náležitosti. Témata cvičení: (2 hod/týden) 1. BOZP v laboratoři. Zdravotnické prostředky a třídy rizika. Povinné vybavení zdravotnických pracovišť dle legislativy. Nejistoty měření. 2. Praktická úloha krevního tlaku a pletysmografie. 3. Praktická úloha elektrokardiografie. 4. Praktická úloha elektroencefalografie. Vybavení spánkové laboratoře. 5. Praktická úloha elektromyografie a elektrostimulace. 6. Praktická úloha oxymetrie 7. Praktické příklady UZ vlny. A-mode, B-mode, M-mode. 8. Praktická příklady - barevná Dopplerovská analýza. 9. Praktická úloha infrakamera. 10. Praktická úloha monitor životních funkcí. 11. Praktická úloha anesteziologický přístroj. 12. Praktická úloha endoskopie. 13. Praktická úloha laboratorní přístroje. 14. Zápočtová hodina. Konzultace seminární práce. Cvičení budou probíhat v odborných učebnách a simulačních centrech fakulty a na diagnostických pracovištích Masarykovy nemocnice. Některá cvičení mohou být nahrazena exkurzí a praktickou ukázkou na vybraných pracovištích.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět Lékařské přístroje a zařízení podává přehled o terminologii a kategorizaci zdravotnických prostředků zdravotnické techniky dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU MDR 745/2017, včetně české a mezinárodní terminologie. Popisuje rozdíly přístrojů a zařízení pro diagnostické a terapeutické účely. Popisuje fyzikální principy přístrojové techniky jako jsou například elektrokardiografy, přístroje pro měření krevního tlaku, pletysmografie a měření nasycení krve kyslíkem (pulzní oxymetrie), elektroencefalografie, elektromyografie a pneumometrie. Podává přehled také o využití v praxi lékařské přístrojové techniky, jako jsou ultrazvukové přístroje, defibrilátory, telemetrické přístroje nebo centrální monitory. Tato první část předmětu je věnovaná diagnostickým přístrojům.
Odborné znalosti: Student zná základní fyzikální principy jednotlivých diagnostických lékařských přístrojů a jejich jednotlivé užití v klinické praxi. Dobře se orientuje v terminologii spojené se zdravotnickými přístroji. Student zná přístrojové složení a specifika jednotlivých zdravotnických pracovišť. Odborné dovednosti: Student dobře zná terminologii spojenou se zdravotnickými přístroji, umí popsat fyzikální principy jednotlivých lékařských přístrojů a dokáže popsat mechanismy účinku jednotlivých aplikací. Student se orientuje v problematice provozu zdravotnických přístrojů a dokáže stanovit a navrhnout přístrojové složení jednotlivých zdravotnických pracovišť. Obecné způsobilosti: Student chápe význam a důležitost znát principy a využití lékařských přístrojů a požadavků pro svůj obor a je také schopen vysvětlit různé fyzikální principy a metody, jejich využití v klinické praxi a technické požadavky na lékařské přístroje. Student se orientuje v obecných základech projektování zdravotnických pracovišť z hlediska lékařských technologií.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Zápočet: povinná účast na všech cvičeních, tolerována absence na 3 cvičeních, která budou po domluvě s vyučujícím nahrazena; úspěšné složení vstupních písemných testů na každém cvičení, odevzdání všech protokolů, odevzdání seminární práce
Doporučená literatura
  • Věstník č. 5/2012. Metodický návod - hygiena rukou při poskytování zdravotní péče. Praha: MZ ČR, 2012..
  • BENEŠ J., KYMPLOVÁ J., VÍTEK, F. Základy fyziky pro lékařské a zdravotnické obory: pro studium i praxi. Praha: Grada, 2015. ISBN 978-80-247-4712-5..
  • FERDA, J. a kol. Základy zobrazovacích metod. Praha: Galén, 2015. ISBN 978-80-749-2164-3.
  • HAMPTON, J. R. EKG stručně, jasně, přehledně. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4246-5.
  • HANDL, Z. Externí transtorakální defibrilace a kardiostimulace: teorie a praxe. Brno: NCO NZO, 2011. ISBN 978-80-7013-531-0.
  • HOMOLKA, P. Monitorování krevního tlaku v klinické praxi a biologické rytmy. Praha: Grada, 2010. ISBN 978-80-2472-896-4.
  • HOZMAN, J. a kol. Praktika z biomedicínské a klinické techniky, Fakulta biomedicínského inženýrství, dotisk 1. vydání. Vydáno: duben 2009.
  • MEUSER, P. Hospitals and Medical Facilities: Construction and Design Manual. Berlín: DOM, 2019. ISBN: 978-3-86922-674-3.
  • ROSINA, J. Biofyzika: pro zdravotnické a biomedicínské obory. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4237-3.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr