Předmět: Komunikace ve zdravotnictví

» Seznam fakult » FZS » KZR
Název předmětu Komunikace ve zdravotnictví
Kód předmětu KZR/KZT3
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jarabicová Oľga, PhDr. PhD.
Obsah předmětu
Témata přednášek: (2 hod/týden) 1. Komunikace - definice, funkce komunikace, efektivní komunikace, úrovně komunikace; 2. Komunikace - komunikační styly, způsoby komunikace, druhy komunikace; 3. Komunikace překážky, bariéry v komunikaci; 4. Komunikace neverbální - definice, význam neverbálních projevů; 5. Komunikace verbální - definice, základní funkce, základ rétoriky; 6. Komunikace verbální - projevy, rozdělení, definování mluveného a písemného projevu; 7. Komunikace ve zdravotnictví. Témata seminářů: (2 hod/týden) 1. Komunikace ve zdravotnictví 2. Specifika zdravotnické komunikace 3. Empatie, asertivita 4. Komunikace zdravotnického personálu s klienty 5. Komunikace mezi pracovníky v organizaci 6. Týmová komunikace 7. Komunikace s pacientem cizincem

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Problematika komunikace tvoří základ profesionálních znalostí a dovedností biomedicínského technika. Předmět má poskytnout adekvátní teoretický základ pro profesionální komunikaci, např. se spolupracovníky a dalšími osobami. Předmět navazuje na poznatky z různých oborů (např. psychologie, rétorika a jiné). Důraz je zejména kladen na verbální i na neverbální komunikaci, na možnosti komunikace ve zdravotnictví (zdravotnický personál, cizinci pacienti) a na způsoby komunikace na pracovišti mezi kolegy.
Odborné znalosti: Student prokazuje znalosti zásad teoretické komunikace, je seznámen se zásadami komunikace se specifickými skupinami pacientů. Odborné dovednosti: Student umí pojmenovat základní problémy při komunikaci s různými skupinami pacientů. Obecné způsobilosti: Student je schopen prezentovat své myšlenky pomocí získaných komunikačních dovedností v teoretické a praktické rovině.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Minimálně 80% účast na seminářích, aktivní účast na seminářích
Doporučená literatura
  • ADAMCZYK, G. 2013. Řeč těla - Jak neverbálně působit na druhé a rozumět řeči těla. Praha: Grada. ISBN 978-80-247-4592-3..
  • KADLEC, J., MILLER, R. 2018. Komunikace v konfliktu. Praha: Mladá fronta. ISBN 978-80-204-4815-6 ..
  • MULLER, H. 2013. Myšlenkové mapy - Jak zlepšit své myšlení, paměť, koncentraci a kreativitu. Praha. Grada Publishing a.s. ISBN 978-80-247-5057-6..
  • PEASE, A., PEASE, B. 2010. Řeč těla. Praha: Portál. ISBN 978-80-7367-921-7..
  • POTTS, C., POTTS, S. 2014. Asertivita - umění být silný v každé situaci. Praha. Grada Publishing a.s. ISBN 978-80-247-5197-9..
  • ZACHAROVÁ E. Komunikace v ošetřovatelské praxi. Praha: Grada. 2016. 126 s. ISBN 978-80-271-0156-6..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr