Předmět: Integrovaný záchranný systém

» Seznam fakult » FZS » KZR
Název předmětu Integrovaný záchranný systém
Kód předmětu KZR/IZZ2
Organizační forma výuky Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Trpišovský Jan, Mgr. et Mgr.
Obsah předmětu
Témata seminářů: 1.Úvod do předmětu, právní předpisy, IZS v krizovém řízení a krizové stavy. 2.Struktura a funkce IZS, Ústřední poplachový plán IZS a typové činnosti složek IZS. 3.Organizace a činnost HZS ČR v rámci IZS, záchranné a likvidační práce, funkce velitele zásahu. 4.Organizace a činnost ZZS v rámci IZS, činnost ZZS při mimořádných událostech a organizace místa zásahu při společném zásahu složek IZS. 5.Organizace a činnost PČR a ostatních složek IZS. 6.Taktické, operační a strategické řízení složek IZS při společném zásahu. 7.Činnost ústředních a územních správních úřadů a jejich orgánů, právnických a podnikajících fyzických osob v oblasti krizového řízení. 8.Opatření ochrany obyvatelstva při mimořádných událostech. 9.Zásady chování obyvatelstva při mimořádných událostech, individuální ochrana. 10.Taktická a prověřovací cvičení. Témata cvičení: (á 2h) 1.Organizace a činnost operačních středisek jednotlivých složek IZS, včetně simulovaného nácviku jejich funkce při řešení mimořádných událostí. 2.Exkurze na zdravotnickém operačním středisku (4h) 3.Ukázka materiálního vybavení pro řešení HPZ ZZS 4.Traumatologický plán kraje 5.Simulace a nácvik řešení mimořádných událostí složkami IZS. 6.Simulace a nácvik řešení mimořádných událostí se zaměřením na ZZS a její činnost v rámci hromadného postižení zdraví. 7.Praktický nácvik použití osobních ochranných prostředků při řešení mimořádných událostí se zaměřením na funkci a činnost biohazard týmů ZZS. 8.Modelová situace provádění záchranných prací u pacienta s podezřením na VNN 9.Modelová situace provádění záchranných prací u dopravní nehody s větším počtem zraněných osob

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Studenti se seznámí s problematikou IZS a se specifiky kooperace v rámci krizového managementu. Seznamuje se všemi složkami IZS, jeho pracovníky, systémem jejich vzdělávání, základními činnostmi, spoluprací s nezdravotnickými tísňovými službami dalších institucí, které mohou být zapojeny do řešení mimořádných událostí a krizových situací (KS), zejména s činností horské služby a vodní záchranné služby a s dalšími složkami integrovaného záchranného systému. Podává poznatky o mimořádných situacích, roli medicíny katastrof a hromadných neštěstí. Zohledněny jsou i právní aspekty týkající se záchranného systému a medicíny kritických stavů.
Odborné znalosti: Student disponuje odbornými znalostmi právních norem upravujících problematiku IZS, zná základní a ostatní složky IZS, zná principy spolupráce a koordinace jednotlivých složek IZS, disponuje znalostmi o úkolech a postavení orgánů státní správy a územní samosprávy, zná práva a povinnosti právnických a fyzických osob při řešení MU, orientuje se v podmínkách zapojování do mezinárodních záchranných operací, zná zásady koordinace složek IZS, orientuje se v dokumentaci IZS, zná stupně poplachu, včetně sil a prostředků v nich zastoupených, zná postupy provádění záchranných a likvidačních prací podle jednotlivých plánů konkrétních činností. Odborné dovednosti: Student umí řešit modelové situace záchranných a likvidačních prací při výskytu vysoce nakažlivé nákazy, umí použít ochranný oděv určený pro řešení pacienta s VNN, včetně filtrační jednotky, umí řešit modelovou situaci záchranných a likvidačních prací při dopravní nehodě s větším počtem zraněných, umí použít materiální vybavení pro řešení HPZ, student umí prakticky použít kontrolní listy pro řešení MU. Obecné způsobilosti: Student je schopen kooperovat při přípravě a řešení mimořádné události s členy základních a ostatních složek IZS, je schopen týmové spolupráce, včetně vedení zdravotnické složky na místě mimořádné události
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

Min. 80% účast na seminářích, zápočet v podobě písemného testu, ústní zkouška
Doporučená literatura
  • Vyhláška č. 328/2001 Sb., o některých podrobnostech zabezpečení integrovaného záchranného systému..
  • Vyhláška č. 380/2002 Sb., k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva..
  • Zákon č. 239/2000 Sb. o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů..
  • BULÍKOVÁ, T. a kol. Medicína katastrof. Martin: Osveta, 2011. ISBN 978-80-8063-361-5.
  • CMOREJ, P.Ch., BABEĽA, R., DIDIČ, R., CMOREJ KUKLOVÁ, M. Virová hemoragická horečka Ebola v podmínkách přednemocniční neodkladné péče. Urgentní medicína, 2014, roč. 17, č. 3, s. 45-48. ISSN: 1212-1924..
  • Nařízení vlády č. 463/2000 Sb. o stanovení pravidel zapojování do mezinárodních záchranných operací, poskytování a přijímání humanitární pomoci a náhrad výdajů vynakládaných právnickými osobami a podnikajícími fyzickými osobami na ochranu obyvatelstva..
  • Ochrana obyvatelstva a krizové řízení: skripta. Praha. Ministerstvo vnitra - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, 2015. ISBN 978-80-86466-62-0..
  • SKALSKÁ, K., HANUŠKA, Z., DUBSKÝ, M. Integrovaný záchranný systém a požární ochrana: modul I. Vyd. 1. Praha: MV - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, 2010, 44 s. ISBN 978-80- 86640-59-4.. ISBN 978-80- 86640-59.
  • ŠÍN, R., et al. Medicína katastrof. 1. vyd. Praha: Galén, 2017, 351 s. ISBN 978-80-749-2295-4.. ISBN 978-80-749-2295-4.
  • ŠTĚTINA, J., et al. Zdravotnictví a integrovaný záchranný systém při hromadných neštěstích a katastrofách. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, a. s., 2014, 584 s. ISBN 978-80-247-4578-7.4.. ISBN 978-80-247-4578-7.
  • VILÁŠEK, J., FIALA, M., VONDRÁŠEK, D. Integrovaný záchranný systém ČR na počátku 21. století. Praha: Karolinum, 2014. ISBN 978-80-246-2477-8.. ISBN 978-80-246-2477-8.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr