Předmět: Elektrotechnika a automatizace

» Seznam fakult » FZS » KZR
Název předmětu Elektrotechnika a automatizace
Kód předmětu KZR/EAT3
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Štěrba Jan, Ing. Ph.D.
  • Fales Alexandr, Ing.
  • Růžička Zdeněk, Ing.
Obsah předmětu
Témata přednášek (2 hod/týden): 1. Základní pojmy elektroniky, pasivní prvky - popis, druhy, aplikace 2. Polovodičové prvky - popis, druhy, aplikace 3. Elektronické obvody a zapojení - popis, druhy, aplikace 4. Operační zesilovače a zapojení - popis, druhy, aplikace 5. Zesilovače biopotenciálů, přístrojové zesilovače - zapojení, parametry, rozsahy, potlačení nežádoucích vlivů 6. Číslicová elektronika - základní pojmy, číslicové signály, číselné soustavy, logické operátory 7. Logické funkce a jejich reprezentace, Booleova algebra, metody minimalizace logických funkcí 8. Kombinační obvody, sekvenční obvody - popis, druhy, aplikace 9. Základní pojmy automatizace - účel, regulace, řízení, kybernetika, nové trendy 10. Řídící systémy - reléové systémy, NC, CNC, PLC 11. Normalizované signály, digitální a analogové signály, přenos a zpracování 12. Snímací prvky - popis, druhy, principy, aplikace 13. Akční členy - popis, druhy, aplikace 14. Robotické systémy - popis, druhy, aplikace Témata cvičení: Jednotlivá témata probíraná na přednáškách budou procvičována formou laboratorních úloh.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět seznamuje studenty se základy elektroniky, číslicové elektroniky a automatizační techniky. Definuje pasivní prvky, polovodičové prvky, elektronické obvody a zapojení vč. operačních zesilovačů. Osvětluje logické funkce a jejich minimalizaci, druhy kombinačních a sekvenčních obvodů vč. jejich aplikace. Přibližuje automatizaci, řídicí systémy, snímací prvky, akční členy a robotické systémy vč. jejich aplikace v reálném světě s důrazem na medicínu.
Odborné znalosti: Student zná základní terminologii elektroniky, číslicové elektroniky a automatizační techniky. Orientuje se v druzích pasivních a polovodičových prvků, elektronických obvodech a zapojeních vč jejich použití. Převádí čísla mezi číselnými soustavami. Zná logické funkce a metody jejich minimalizace. Klasifikuje kombinační a sekvenční obvody vč jejich aplikace. Má přehled o řídicích systémech, zejména PLC, snímacích prvcích a jejich principech, akčních členech a jejich použití. Popíše robotické systémy a jejich aplikaci. Odborné dovednosti: Umí vybrat, popsat a aplikovat elektronický prvek, číslicový obvod, prvek automatizačního systému na základní úrovni. Dokáže vyřešit a použít základní elektronický obvod, spočítat a minimalizovat logickou funkci, vybrat a použít odpovídající logický obvod. Propojit jednotlivé části základního automatizačního systému a zprovoznit ho. Obecné způsobilosti: Student chápe důležitost elektroniky, číslicové elektroniky a automatizační techniky vč robotiky v reálném světě, zejména ve svém oboru. Je schopen aplikovat získané znalosti na elektronických číslicových a automatizačních systémech ve svém oboru.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zápočet: aktivní účast na cvičeních (min 80%), zpracování, odevzdání a přijetí semestrální práce, zápočtový test (min 70 % získaných bodů) Zkouška: skládá se za dvou částí, první část je písemný průřezový test probírané látky (min 50 % získaných bodů), druhá část je ústní a ověří se obecné znalosti studenta z oboru
Doporučená literatura
  • ČERNOHLÁVEK, V., MICHNA, M., ŠTĚRBA, J. Automatizace I Základy logického a číslicového řízení. UJEP, Ústí nad Labem, 2021. ISBN 978-80-7561-322-6..
  • NOVÁK, O. a kol. Číslicová elektronika. TUL, Liberec, 2015..
  • NOVÁK, P. Průmyslové řídící systémy. VŠB-TUO, Ostrava, 2013, ISBN 978-80-248-3032-2..
  • ŠÍPAL, J. Automatizace v praktických příkladech. UJEP, Ústí nad Labem, 2012. ISBN 978-80-7414-455-4..
  • TKOTZ, K., P. BASTIEN, H. BUMILLER, M. BURGMAIER, W. EICHLER, F. HUBER, N. JAUFMANN, J. MANDERLE, O. SPIELVOGEL, U. WINTER a K. ZIEGLER. Příručka pro elektrotechnika. 2. doplněné vydání. Praha: Europa-Sobotáles, 2010. ISBN 80-86706-13-3..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr