Předmět: Bezpečnost a ochrana zdraví při práci

» Seznam fakult » FZS » KZR
Název předmětu Bezpečnost a ochrana zdraví při práci
Kód předmětu KZR/BOT3
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jarabicová Oľga, PhDr. PhD.
Obsah předmětu
Témata přednášek: (2 hod/týden) 1. Zdraví při práci 2. Hygiena práce 3. Pracovní lékařství 4. Rizikové faktory na pracovišti 5. Hodnocení, management a komunikace zdravotních rizik 6. Zdravotní rizika na jednotlivých pracovištích a při výkonu práce ve zdravotnictví 7. Zdravotní rizika na jednotlivých pracovištích a při výkonu práce ve zdravotnictví 8. Prevence profesionálních poškození zdraví 9. Programy podpory zdraví při práci 10. Povinnosti zaměstnavatele při vytváření zdravých pracovních podmínek 2. Povinnosti zaměstnavatele v oblasti bezpečnosti práce 3. Kategorizace prací, rizikové práce 4. Pracovnělékařské služby 5. Legislativní úpravy

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je zaměřený na získání znalostí o vlivu pracovních podmínek na zdraví zdravotnických pracovníků, o zásadách vytváření zdravých a bezpečných pracovních podmínek a o povinnostech řídících pracovníků v oblasti prevence profesionálních poškození zdraví zdravotnických pracovníků.
Odborné znalosti: Student umí popsat a vysvětlit vliv pracovních podmínek v zdravotnických zařízeních na zdraví zaměstnanců, identifikovat rizikové faktory a situace, posoudit expozici zdraví škodlivým faktorům a z toho vyplývající zdravotní rizika, umí navrhnout program snižování - manažerování - zdravotních rizik a způsob komunikace s personálem a obyvatelstvem, pozná povinnosti vedení zdravotnického zařízení v oblasti zdraví a bezpečnosti při práci a příslušnou legislativu. Odborné dovednosti: Student umí zařadit práce jednotlivých profesí do kategorií a vypracovat návrh na rizikové práce, umí komunikovat s orgány ochrany veřejného zdraví a inspekce práce. Obecné způsobilosti: Student je schopný po absolvování kurzu porozumět dané problematice a aplikovat získané vědomosti v odborné praxi biomedicínského technika. Je schopen provést celkové hodnocení rizika na pracovištích, vyhodnotit rizikové faktory a aplikovat opatření na ochranu zdraví.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

80 % aktivní účast na seminářích, zpracování a prezentace seminární práce, test (75% úspešnost)
Doporučená literatura
  • Nařízení vlády ČR č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci v znění platných předpisů.
  • Vyhláška MZ ČR č.432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli..
  • Zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví v platném znění.
  • Zákon č. 262/2006 Sb. Zákoník práce v znění platných předpisů.
  • Zákon č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v znění platných předpisů.
  • Zákon č. 373/2011 Sb. o specifických zdravotních službách v znění platných předpisů.
  • MÁLEK, B. et al. Hygiena práce. Praha: Sobotáles, 2016, 280s., ISBN 978-80-86817-46-0.
  • ŠULCOVÁ, M. Mikrobiologie, epidemiologie, hygiena. Ústí nad Labem: UJEP, 2014, 150 s., ISBN 978-80-7414-791-3; upravené a doplněné znění v r. 2018.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr