Předmět: Základy toxikologie

» Seznam fakult » FZS » KSZD
Název předmětu Základy toxikologie
Kód předmětu KSZD/ZTO3
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Krystyník Pavel, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek: (2 hod/týden) 1. Základní pojmy, historie toxikologie, toxikologie a její dělení 2. Faktory ovlivňující toxický účinek, projevy a mechanismy toxického účinku 3. Toxikokinetika: adsorpce, distribuce, biotransformace, její fáze a zástupci biotransformačních enzymů, exkrece 4. Klasifikace a diagnostika otrav, terapie otrav 5. Působení dráždivých anorganických látek (kyseliny, louhy, peroxidy) 6. Toxické působení anorganických sloučenin 1. - 3. A skupiny 7. Toxické působení anorganických sloučenin 4. -8. A skupiny 8. Toxické působení anorganických látek přechodných kovů 9. Toxické působení organických sloučenin: alifatické a aromatické uhlovodíky, halogenované uhlovodíky 10. Toxické působení organických sloučenin: hydroxysloučeniny, karbonylové sloučeniny, karboxylové kyseliny a jejich funkční deriváty, 11. Toxické působení dusíkatých organických sloučenin 12. Toxické působení vybraných sloučenin ze skupiny léčiv, potravinových doplňků, rostlinných a živočišných toxinů, legislativa týkající se nakládání s chemickými látkami

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět se věnuje chemickým látkám, jejich nebezpečným vlastnostem a biologickému účinku. Předmět studentům poskytne informace o účincích chemických látek na člověka při akutní, subchronické a chronické expozici a o možnostech ochrany. Seznámí se způsoby hodnocení míry expozice v pracovním a životním prostředí včetně z toho vyplývajících rizik. Popíše cesty vstupu látek do organismu, distribuci, biotransformaci a vylučování, faktory ovlivňující toxický účinek. Pozornost bude věnována genetické toxikologii, mutagenitě, karcinogenitě i toxicitě pro reprodukci. Popsány budou metody zjišťování toxicity chemických látek. Způsoby hodnocení expozice člověka chemickým látkám. Biologické expoziční testy. Management chemických látek v životním a pracovním prostředí-PEL, NPK, ADI, PTWI, limitní hodnoty pro pitnou vodu, imisní limity pro ovzduší apod. Předpisy o chemických látkách a přípravcích.
Odborné znalosti: Student má přehled o toxickém účinku vybraných skupin látek na lidský organismus a získá základní přehled o osudu cizorodých látek v organismu. Odborné dovednosti: Student umí posoudit typy účinku cizorodých látek na organismus, má základní orientaci v popisu nebezpečných vlastností látek. Obecné způsobilosti: Student je schopen posoudit situace při expozici cizorodým látkám.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zápočtový test, ústní zkouška
Doporučená literatura
  • HORÁK, J, LINHART, I., KLUSOŇ, P. Úvod do toxikologie a ekologie pro chemiky:. http://147.33.74.135/knihy/uid_isbn-80-7080-548-X/pages-img/ - elektronická verze.
  • KRYSTYNÍK, P. Úvod do toxikologie; Studijní opora pro kombinované bakalářské studium, http://chemistry.ujep.cz/userfiles/files/Stud_opora_TOX_PKr.pdf.
  • LINHART, I. Toxikologie, Praha: VŠCHT, 2014.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr