Předmět: Základy ekonomie

» Seznam fakult » FZS » KSZD
Název předmětu Základy ekonomie
Kód předmětu KSZD/ZEOK9
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kotrba Vojtěch, Ing. Ph.D.
  • Slavík Jan, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek: Obsah 1. Člověk v tržním systému. Chování spotřebitele: užitečnost a poptávka. 2. Chování výrobce: náklady a nabídka. Tržní rovnováha a efektivnost. 3. Směna a specializace. Nedokonalé trhy. Omezování konkurence. 4. Zásahy státu do cen. Poptávka po výrobních faktorech. 5. Nabídka práce a trh práce. Nezaměstnanost. 6. Kapitál a úrok. Investiční rozhodování a podnikání. 7. Externality. Volné zdroje, volné statky a veřejné statky. Veřejná volba. 8. Domácí produkt. Spotřeba a investice. 9. Peníze a poptávka po peněžních zůstatcích. Bankovní soustava, tvorba peněz a trh peněz. 10. Agregátní poptávka, agregátní nabídka a potenciální produkt. 11. Hospodářský cyklus. Hospodářský růst. Inflace. 12. Měnový kurz. Platební bilance. 13. Státní rozpočet. Měnová politika. Témata seminářů: Odpovídají tématům přednášek v úrovni dovednostní a zkušenostní, posilují aplikační zdatnost v konkrétních případech a posilují získávání jistoty při zpracování podnikatelského plánu. Pěstují komplexní přístup ke zpracování ekonomické reality.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je netechnickou průpravou v ekonomických disciplínách. Seznamuje studenty s principy ekonomického způsobu myšlení a představuje základní poznatky ekonomické teorie o lidském jednání a jeho důsledcích pro fungování společnosti; využívá při tom příkladů z hospodářských dějin a z dějin hospodářské politiky.
Odborné znalosti: Student prokazuje znalost principů ekonomického způsobu myšlení, základních ekonomických pojmů a zákonů. Odborné dovednosti: Student zná principy společnosti, účelová a neúčelová společenská pravidla a umí je využít v praxi.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

průběžný test, ústní zkouška
Doporučená literatura
  • CAMERON, Rondo E. Stručné ekonomické dějiny světa: od doby kamenné do současnosti. Praha: Victoria Publishing, 1996. ISBN 80-85865-21-1..
  • HAZLITT, H. Ekonomie v jedné lekci. Praha: Alfa Publishing, 2005. ISBN 80-86851-18-4.
  • HEYNE, Paul T. Ekonomický styl myšlení. Praha: Vysoká škola ekonomická, 1991. ISBN 80-7079-781-9..
  • Holman, R. Základy ekonomie. Praha: C.H.Beck, 2000.
  • LANDES, D. S. Bohatství a bída národů. Proč jsou někteří tak bohatí a někteří tak chudí, Praha, BB art 2004, ISBN: 80-7341-291-8.
  • NORBERG, J. Globalizace. Praha: Alfa Publishing, 2006. ISBN 80-86851-32-X.
  • SCHIFF, P., SCHIFF, A. Ekonomické bajky pro studované i laiky: jak ekonomika roste a proč krachuje. Praha: Dokořán, 2010. ISBN 978-80-7363-325-7.
  • SMITH, A. Pojednání o podstatě a původu bohatství národů. Praha, 2001. ISBN 80-86339-15-4.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr