1. Veřejné zdravotnictví - historie a aktuální problematika oboru, propojenost se sociálním lékařstvím 2. Zdraví a nemoc - definování pojmů, determinanty zdraví, aspekty zdraví, zdraví podporující prostředí, pozitivní zdraví, kvalita života, stav optimální pohody, zdravotní potenciál, příčiny nemoci, rizikové faktory vzniku nemoci, ekvita ve zdraví 3. Aktuální koncepce a náplň oboru Ochrana a podpora zdraví, systém ochrany a podpory veřejného zdraví v ČR, soustava orgánů ochrany veřejného zdraví a jejich působnost, pravomoc, oprávnění, úkoly 4. Systém péče o zdraví a zdravotnictví, soustavy zdravotnických zařízení 5. Národní zdravotnický informační systém, spolupráce s ÚZIS ČR, registry ve zdravotnictví a registry v ochraně veřejného zdraví, demografie 6. Legislativa a strategické dokumenty v ochraně veřejného zdraví - zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů, v platném znění a jiné prováděcí předpisy 7. Etika ve zdravotnictví - pojem etika, etické kodexy 8. Způsobilost k výkonu práce ve zdravotnictví a ve státní správě, personální management a postgraduální vzdělávání v ochraně a podpoře veřejného zdraví 9. Systémy kvality ve zdravotnictví a v ochraně veřejného zdraví 10. Systém monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ČR ve vztahu k životnímu prostředí, koncepce monitoringu 11. Veřejné zdravotní pojištění, sociální zabezpečení v ČR 12. Mezinárodní zdravotní předpisy, spolupráce na mezinárodní úrovni
|
Předmět je koncipován jako teoretický. Je zaměřený na představení veřejného zdravotnictví a jeho roli v systému zdravotní péče. Předmět podává informaci o šíři pojmu veřejné zdraví, Ochrana a podpora zdraví. Umožní pochopit problematiku prevence vzniku nemoci, posilování zdraví pomocí populačního přístupu. Seznamuje s jednotlivými koncepty péče o zdraví, proměnami zdravotního stavu a globálními aspekty veřejného zdravotnictví.
Odborné znalosti: Student/ka prokazuje odborné znalosti z problematiky veřejného zdravotnictví. Dokáže definovat zdraví a nemoc, ochranu a podporu veřejného zdraví, vymezit složky zdraví, popsat a rozdělit determinanty zdraví. Bude se umět orientovat v systému péče o zdraví, získá představu o financování zdravotní péče, zdravotního pojištění a sociálního zabezpečení. Chápe pojem ekvita ve zdraví a bude mít představu o fungování zdravotnictví v mezinárodním měřítku. Orientuje se v problematice Národního zdravotnického informačního systému a jednotlivých registrů. Odborné dovednosti: Student/ka prokazuje odbornou dovednost v komplexní orientaci v ochraně a podpoře veřejného zdraví jako samostatného směru. Získané poznatky může využít a rozšířit v jakékoliv oblasti OVZ. Obecné způsobilosti: Student/ka je schopen / schopna porozumět významu veřejného zdravotnictví v rámci systému zdravotní péče ČR. Znalosti může použít v rámci široké oblasti praxe.
|