Témata seminářů: (2 hod./týden) 1. Péče o ženu v ambulantní sféře Cvičení: Evidence, edukace těhotné, vystavení těhotenské průkazky, fyzikální vyšetření, odběry, monitoring plodu (CTG). 2. Příjem k porodu ? fyziologická rodička Cvičení: Vedení dokumentace, vedení příjmu těhotné k porodu ? monitoring plodu (CTG), kontrola FF, fyzikální vyšetření, vaginální vyšetření. Příjem k porodu ? riziková rodička Cvičení: Příjem ženy s hrozícím předčasným porodem ? sepsání, odběry a zajištění žilního vstupu, monitoring plodu (CTG), FF, EKG, farmakoterapie. Příjem ženy pro rizikovou graviditu s nutností ukončení SC ? příprava ženy na výkon. 3. Vedení fyziologického porodu Cvičení: Nefarmakologické možnosti tišení bolesti, úlevové polohy vhodné pro I. DP, hodnocení FF ženy v průběhu I. DP, hodnocení CTG, hodnocení vody plodové, hodnocení postupu porodu ? vaginální vyšetření. Simulace fyziologického porodu. 4. Vedení fyziologického porodu Cvičení: Nefarmakologické možnosti tišení bolesti, úlevové polohy vhodné pro I. DP, hodnocení FF ženy v průběhu I. DP, hodnocení CTG, hodnocení vody plodové, hodnocení postupu porodu ? vaginální vyšetření. Simulace fyziologického porodu. 5. Asistence lékaři při rizikovém porodu Cvičení: Péče o ženu s operativně zakončeným porodem (VEX, forceps), peripartální krvácivé stavy, dystokie ramének. Nácvik krizových situací. 6. Porod KP ? příprava potřebných pomůcek, farmakoterapie, péče o ženu v I. DP, lékařské vedení II. DP ? mechanismus porodu KP. 7. Péče porodní asistentky o porodní poranění, péče o ženu v období šestinedělí
|
Předmět je koncipován jako praktický. Propojuje již získané znalosti studentů z předmětů ?Klinická a porodnická propedeutika? a ?Ošetřovatelská péče v porodnictví I? a navazuje na ně. Během simulací by mělo dojít nejen ke zvýšení komunikačních dovedností studentů a zlepšení práce v týmu, ale zejména také tyto vědomosti propojit do komplexního celku při poskytování péče o ženu těhotnou, rodící, a šestinedělku. Studenti se zde naučí pracovat na základě kazuistik, a sami sestavovat postup péče o pacienty a klienty.
Odborné znalosti: Student si propojí již získané teoretické znalosti s praktickými dovednostmi během simulací. Bude schopen zhodnotit situaci, třídit ženy a jejich stav do jednotlivých skupin (low x high risk pregnancy) a dle toho o ženu pečovat. Odborné dovednosti: Student bude schopen komunikovat v týmu, delegovat a přijímat pokyny, vyhodnocovat aktuální stav a pracovat se získanými informacemi ? dle nich sestavovat diagnostický / ošetřovatelský / léčebný proces. Bude připraven reagovat na případné vybrané rizikové situace. Obecné způsobilosti: Student je schopen na základě svých odborných znalostí a dovedností vyhodnocovat aktuální zdravotní stav a uzpůsobit mu plán péče.
|
-
HÁJEK, Z. et al. Rizikové a patologické těhotenství. 1. vyd. Praha: Grada, 2004. 444 s. ISBN 8024704188.. ISBN 8024704188.
-
Měchurová, A. Kardiotokografie Praha. Maxdorf, 2012. ISBN: 978-80-7345-274-2. Praha: Maxdorf, 2012. ISBN 978-80-7345-274-2..
-
ROZTOČIL, A ET AL. Moderní porodnictví. Praha: Grada Publishing, 2008. ISBN 978-80-247-1941-2.. ISBN 978-80-247-1941-2.
|