Vyučující
|
-
Zilcher Ladislav, doc. PhDr. Ph.D.
-
Kovács Jana, Mgr.
|
Obsah předmětu
|
Témata přednášek: 1. Vymezení základní nomenklatury. 2. Legislativní rámec inkluzívní edukace. 3. Aktuální cíle NAPIV (Národní akční plán inkluzivního vzdělávání). 4. Inkluzívní edukace jako nadstavba integračního vzdělávacího systému. 5. Oblasti speciální pedagogiky v kontextu inkluzívní edukace I. 6. Oblasti speciální pedagogiky v kontextu inkluzívní edukace II. 7. Příklady dobré praxe (USA, Finsko). 8. Příklady dobré praxe (USA, Finsko). 9. Vymezení soudobé inkluzivní strategie. 10. Vymezení soudobé inkluzivní strategie. 11. Vymezení soudobé inkluzivní strategie. 12. Možnosti implementace inkluzivní edukace. 13. Možné bariéry implementace inkluzivní edukace. 14. Využití asistentů pedagoga v inkluzivním edukačním systému. 15. Soudobá praxe inkluzivní pedagogiky v ČR. 16. Soudobá praxe inkluzivní pedagogiky v ČR. 17. Základní metodika v inkluzivní praxi. 18. Evaluace kurzu a doporučení pro praxi. Témata seminářů: : (3 hod/týden) 1. Uvedení do problematiky speciální pedagogiky. Vymezení pojmu, předmět, cíl speciální pedagogiky. Speciálně pedagogické obory a jejich charakteristika. Související vědní disciplíny. Mezioborové vztahy. Historický vývoj speciální pedagogiky a současnost. Paradigmata speciální pedagogiky. (5 hod) 2. Zásady a metody ve speciální pedagogice. Speciálně-pedagogické metody obecné a speciální. Zásady při výchově a vzdělávání jedinců se speciálními vzdělávacími potřebami. Komprehenzívní péče o jedince s postižením. (5 hod) 3. Etiologie zdravotních postižení. Typy vývojových poruch. Vnitřní a vnější teratogenní faktory, jejich vzájemný vztah a podíl. (2 hod) 4. Rodina handicapovaného dítěte. Postoje rodičů k postiženému dítěti. Různorodost výchovných přístupů. (3 hod) 5. Systém péče o jedince se speciálními potřebami. Raná péče o postižené děti, její specifika. Výchovně vzdělávací systém v ČR z hlediska jedinců se speciálními vzdělávacími potřebami. Princip komplexnosti v péči o handicapované jedince. Problematika zaměstnanosti handicapovaných jedinců. Aktuální trendy v péči o jedince se speciálními potřebami. (2 hod) 6. Vzdělávání speciálních pedagogů a základní kompetence speciálního pedagoga
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení
|
Výstupy z učení
|
Předmět je koncipován jako cvičení reflektující pedagogické praxe studentů. Cílem předmětu je příprava, realizace a reflexe výuky jednotlivých studentů v pozici učitele v podmínkách reálné třídy střední zdravotnické školy či vyšší zdravotnické školy. Semináře jsou zaměřeny zejména na rozbor vlastní pedagogické praxe, sdílení zkušeností a praktických poznatků, rozbor pedagogických jevů a situací, s nimiž se student v průběhu praxe konfrontuje.
Odborné znalosti: Student se dobře orientuje v problematice oboru speciální pedagogiky a inkluzivního vzdělávání; zná základní charakteristiky žáků se speciálními vzdělávacími potřebami podle jednotlivých druhů postižení. Odborné dovednosti: Student je schopen získané poznatky použít při edukaci žáků se SVP v pozici pedagogického pracovníka; má teoretické znalosti o inkluzivním vzdělávání žáků se SVP. Obecné způsobilosti: Student umí jich v praxi využít v rámci individualizace a diferenciace výuky.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška
Zápočet, zkouška průběžné testy, ústní zkoušení
|
Doporučená literatura
|
-
FISCHER, S., ŠKODA, J. Speciální pedagogika. Edukace a rozvoj osob se somatickým, psychickým a sociálním znevýhodněním. Praha: TRITON, 2007. ISBN 978-80-7387-014-0..
-
FISCHER, S., ŠKODA, J. Základy speciální pedagogiky. Ústí nad Labem: UJEP, 2007. ISBN 978-80-7044-855-7..
-
MERTIN, V. Individuální vzdělávací program. Praha: Portál, 1995, 107 s. Pedagogická praxe. ISBN 80-7178-033-2..
-
VÁGNEROVÁ, M., HADJ-MOUSSOVÁ, Z. Psychologie handicapu. Praha: Karolinum, 2004. ISBN 80-7315-071-9..
-
VÁGNEROVÁ, M. Psychopatologie pro pomáhající profese. Praha: Portál, 2004. ISBN 80-7178-802-3..
-
VÍTKOVÁ, M. Integrativní speciální pedagogika. Brno: Paido, 2004. ISBN 80-7315-071-9..
|