Předmět: Základy prevence

» Seznam fakult » FZS » KSZD
Název předmětu Základy prevence
Kód předmětu KSZD/PRKO3
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Mičíková Lucia, PhDr. Ing.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. konzultace: Úvod do problematiky předmětu, základy prevence, rozdělení prevence, legislativa v problematice prevence, prevence jako součást podpory zdraví., zdravotně sociální prevence 2. konzultace: Zdravotní stav obyvatel, faktory ovlivňující zdraví populace. Zdravotní politika a její význam v prevenci, prevence jako součást zdravotní politiky - národní a mezinárodní úroveň. Témata seminářů: 1. konzultace: Příprava intervenčních programů Preventivní programy - Zdraví 2030 Samostudium: Chronická neinfekční onemocnění a jejich prevence. Výchova ke zdraví a její význam v prevenci. Edukace pacientů/klientů. Kontakt s vyučujícím probíhá prostřednictvím konzultačních hodin a emailové korespondence.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Studenti se seznámí se základy prevence s ohledem na ochranu a podporu zdraví populace a s legislativním vymezením problematiky na národní a mezinárodní úrovni. Přestaveny budou přístupy ke zdraví a aspekty zdraví populace a populačních skupin, hodnocení zdraví a prevence jako součást podpory zdraví.
Odborné znalosti: Student umí pojmenovat základní vymezení problematiky prevence a její rozdělení. Dokáže popsat legislativní vymezení na národní úrovni. Umí popsat významné preventivní programy na národní a mezinárodní úrovni a jejich implementaci do praxe. Umí pojmenovat a vysvětlit faktory ovlivňující zdraví a jejich význam z hlediska prevence. Odborné dovednosti: Student dokáže připravit návrh intervenčního a screeningového programu a zhodnotit jejich aplikace do praxe výběrem vhodné populační skupiny. Umí identifikovat implementaci preventivních programů z hlediska jednotlivých populačních skupin. Obecné způsobilosti: Student rozumí základům prevence s ohledem na veřejné zdravotnictví. Je obeznámen s legislativním rámcem, jakož i postavením prevence v národním a mezinárodním prostředí. Identifikuje rizikové faktory, které mají vliv na chronická neinfekční onemocnění. Zná základní metody, prostředky a formy výkonu prevence a pozitivního ovlivnění zdravotního uvědomění v populaci.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zápočet, zkouška Průběžné testy, ústní zkoušení
Doporučená literatura
  • STRATEGICKÝ RÁMEC ROZVOJE PÉČE O ZDRAVÍ V ČESKÉ REPUBLICE DO ROKU 2030. Dostupné na internetu: https://zdravi2030.mzcr.cz/.
  • Zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů..
  • GAVUROVÁ, B., BARTÁK, M. Prístupy k poznávaniu zdravotnej politiky a ekonomiky. 2021 Košice: Technická univerzita v Košiciach, 107s. ISBN 978-80-553-2717-4..
  • Hamplová, L. Veřejné zdravotnictví a výchova ke zdraví. Praha: Grada, 2019. ISBN 978-80-271-0568-7.
  • RUSNÁK, M., et. al. Propedeutika epidemiológie. Trnavská univerzita, 624s. ISBN 978-80-568-0148-2.
  • ŠULCOVÁ, M. et al. Verejné zdravotníctvo. Bratislava: Veda, 2012, ISBN 978-80-224-1283-4.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr