Předmět: Ošetřovatelská péče v por. II

» Seznam fakult » FZS » KSZD
Název předmětu Ošetřovatelská péče v por. II
Kód předmětu KSZD/PP2P9
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Puhlová Eva, Mgr. Ph.D.
  • Vavřinková Blanka, doc. MUDr. CSc.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1.Poruchy délky trvání těhotenství, IUGR 2.Vícečetné těhotenství, nepravidelnosti v uložení plodu Nemoci v přímé souvislosti s těhotenstvím 3.Nemoci bez přímé souvislosti s těhotenstvím 4.Patologie placenty, pupečníku a plodových obalů 5.Hypoxie plodu, nepostupující porod 6.Porodnické operace Patologie šestinedělí, akutní stavy v porodnictví Témata cvičení: 1.Ošetřovatelská péče o těhotné s poruchou délky gestace (aborty spontánní, umělé, indukované; legislativa UUT, partus praematurus, prodloužená gravidita; péče o ženu a novorozence) - řešení případové studie 2.Ošetřovatelská péče o těhotnou s ranou gestózou, preeklampsií, HELLP syndromem, Oše péče o ženu s urologickými onemocněními - řešení případové studie 3.Oše péče o ženu s DM I, II. typu, GDM. Oše péče o ženu s kardiovaskulárním onemocněním v graviditě a za porodu; péče o ženu s hypertenzí v graviditě - řešení případové studie, kazuistika 4.Oše péče u rodičky s porodem KP, poruchy uložení plodu, oše péče o ženu s vícečetnou graviditou, příprava rodičky a pomůcek, asistence u porodu - příprava k porodu KP 5.Epiziotomie, péče o epiziotomii, praktické ukázky, modelové situace. Sutura epiziotomie, porodní poranění, instrumentárium, šicí materiál, šicí technika - oše péče o ženu s porodnickou operací (forceps, VEX, SC) 6.Oše péče o ženu s hematologickými onemocněními, Rh inkompatibilita, anémie, Oše péče o ženu s nepravidelnostmi III. dp, monitorace zdravotního stavu. 1. pomoc při porodu mimo zdravotnické zařízení Oše péče o těhotnou a rodičku a abúzem drog, Oše péče o těhotnou, rodičku a šestinedělku s psychickou poruchou. Oše péče o ženu s patologickým šestinedělím

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je profilujícím teoreticko - praktickým, který studenty seznamuje s problematikou rizikových a patologických stavů v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí. Semináře jsou zaměřeny na řešení konkrétních situací z pohledu porodní asistentky a na aplikaci ošetřovatelského procesu. Zvláštní pozornost je věnována akutním stavům v porodnictví, které ohrožují ženu na zdraví a životě. Cílem předmětu je porozumění odborných znalostí a na základě toho rámcově vymezeného úkolu řešit problémy v oboru.
Odborné znalosti: Student/ka analyzuje onemocnění v těhotenství, včetně kritických stavů. Student/ka popíše nejčastější patologické stavy v průběhu těhotenství, včetně specifické péče PA Student/ka charakterizuje nejčastější patologické stavy v šestinedělí, včetně specifické péče PA Odborné dovednosti: Student/ka v praxi využívá odbornou porodnickou terminologii Student/ka navrhuje specifické činnosti PA v péči o těhotné, rodičky a šestinedělky s patologickým stavem. Student/ka poskytuje ošetřovatelskou péči ženám s patologickým stavem v těhotenství, za porodu a v šestinedělí? Obecné způsobilosti: Student/ka je schopen/a aplikovat získané odborné znalosti a odborné dovednosti v klinické praxi.
Předpoklady
nespecifikováno
KSZD/PP1P9

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

"Účast na seminářích 100%, tolerována max. jedna řádně omluvená absence "Zápočtové testy na dolní hranici 70 %, 3. pokus ústní zápočtové přezkoušení "Zpracováním edukačního materiálu, kazuistiky v průběhu výuky, aktivní přístup - možnost získání zápočtu, při splnění pouze jednoho zápočtového testu. "Předpoklad studijních znalostí z Porodnictví I. + znalost gyn-por. terminologie "ZK - Ústní zkouška
Doporučená literatura
  • BINDER, T. et al. Porodnictví.Praha: Karolinum, 2011. 297 s.. Praha: Karolinum, 2011.
  • HÁJEK, Z. et al. Rizikové a patologické těhotenství. 1. vyd. Praha: Grada, 2004. 444 s. ISBN 8024704188.. ISBN 8024704188.
  • HRONEK, M. Výživa ženy v obdobích těhotenství a laktace. Praha: Maxdorf, 2004. 2004. ISBN 80-7345-013-5.
  • JEKLOVÁ, A. , TROJANOVÁ ,B. Ošetřovatelská péče o těhotnou, rodičku a šestinedělku s vybranými onemocněními. Brno: NCONZO, 2004..
  • KAPOUNOVÁ, G. A kol. Ošetřovatelství v intenzivní péči. Praha: Grada Publishing, 2007..
  • LEIFER, G. ET AL. Úvod do porodnického a pediatrického ošetřovatelství. Praha: Grada Publishing, 2004. ISBN 80-247-0668-7.. ISBN 80-247-0668-7.
  • LEVRET. Moderní babictví. Praha: Levret, časopis pro porodní asistentky.
  • PAŘÍZEK, A. Kniha o těhotenství a porodu. Praha: Galén, 2005. 2005. ISBN 80-7262-321-4.
  • RATISLAVOVÁ, K. Aplikovaná psychologie - Porodnictví. Praha: atelier AREA, 2008.
  • ROZTOČIL, A. a kol. Moderní porodnictví. Praha: Grada. 2017, ISBN: 978-80-247-5753-7.
  • ROZTOČIL, A ET AL. Moderní porodnictví. Praha: Grada Publishing, 2008. 978-80-247-1941-2.. ISBN 978-80-247-1941-2.
  • ŚAFRÁNKOVÁ, A., NEJEDLÁ, M. Interní ošetřovatelství. I, II. Praha: Grada Publishing, 2006..
  • TRACHTOVÁ, E. a kol. Potřeby nemocného v oše procesu. 3.vyd. Brno: NCONZO, 2013.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Porodní asistentka (P19) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní