Předmět: Porodnická a klinická propedeutika

» Seznam fakult » FZS » KSZD
Název předmětu Porodnická a klinická propedeutika
Kód předmětu KSZD/POKP5
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vavřinková Blanka, doc. MUDr. CSc.
  • Puhlová Eva, Mgr. Ph.D.
  • Rosezínová Alena, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1.Týden: Úvod do studia předmětu, základní terminologie (zdraví, nemoc, průběh nemoci, prognóza, symptom, syndrom, subjektivní a objektivní příznaky onemocnění). 2.Týden: Ošetřovatelská anamnéza v gynekologii a porodní asistenci, postup při vyšetření ženy, fyzikální vyšetření v porodní asistenci (pohled, poslech, poklep, pohmat), užití ošetřovatelských škál v PA 3.Týden: Vyšetření celkového stavu (vědomí, dýchání, poloha, postoj, chůze, konstituce, stav výživy, kůže). 4.Týden: Fyzikální vyšetření hlavy, krku a hrudníku 5.Týden: Fyzikální vyšetření břicha a vylučovacího systému 6.Týden: Fyzikální vyšetření srdce, cév, končetin, pokožky 7.Týden: Fyzikální vyšetření páteře, lymfatických uzlin, kůže a reflexů 8.Týden: Vyšetřovací metody v gynekologii - postup při vyšetření, rozdělení vyšetřovacích metod v PA (laboratorní, zobrazovací, endoskopické, operační) 9.Týden: Laboratorní vyšetření v gynekologii a porodnictví 10.Týden: Zobrazovací metody v gynekologii a porodnictví, UZV, CT, MR, prebioptické metody 11.Týden: Zobrazovací metody v porodnictví (CTG, amnioskopie, aminocentéza, kordocentéza) 12.Týden: Fyzikální vyšetření novorozence, hodnocení novorozence po porodu Témata seminářů: 1. Týden: Úvod do studia, základní terminologie, postup při vyšetření ženy. 2. Týden: Význam anamnézy v péči o ženu v ošetřovatelském procesu. Gynekologická a porodnická anamnéza. Fyzikální vyšetření v gynekologii a porodnictví. 3. Týden: Vyšetření celkového stavu, vědomí, dýchání, postoje, chůze, konstituce, kůže, hodnocení a diagnostika ošetřovatelských problémů. 4. Týden: Vyšetření hlavy, krku a hrudníku a diagnostika možných ošetřovatelských problémů. 5. Týden: Vyšetření břicha a vylučovacího systému, diagnostika ošetřovatelských problémů. 6. Týden: Vyšetření srdce, cév, končetin, pokožky, diagnostika ošetřovatelských problémů. 7. Týden: Vyšetření páteře, lymfatických uzlin, kůže, reflexů, diagnostika ošetřovatelských problémů. 8. Týden: Vyšetřovací metody v gynekologii, asistence PA při výkonech, příprava ženy. 9. Týden: Laboratorní vyšetření v gynekologii a porodnictví, příprava ženy k vyšetření. 10. Týden: Zobrazovací metody v gynekologii a porodnictví - UZ, CT, MT, prebioptické metody, asistence PA, příprava ženy na výkon. 11. Týden: Zobrazovací metody v porodnictví, CTG, amnioskopie, aminocentéza, asistence PA, příprava ženy na výkon, fyzikální vyšetření v porodnictví, palpace 12. Týden: Fyzikální vyšetření novorozence, hodnocení novorozence, Apgar scóre

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je součástí komplexu předmětů profilujících porodní asistentku. Umožňuje získat znalosti a dovednosti při získávání anamnestických údajů, vyšetřovacích a laboratorních metodách a aplikací ošetřovatelského procesu v klinických oborech, zejména pak v porodnictví, neonatologii a gynekologii. Důraz je kladen na schopnost provést fyzikální vyšetření a zhodnocení aktuálního zdravotního stavu klientky/pacientky a novorozence. Zahrnuje získání schopnosti rozlišit a diagnostikovat možná rizika.
Oborové znalosti: Student/ka vyjmenuje vyšetřovací metody užívané v gynekologii a porodnictví Student/ka určí fyziologické hodnoty základního hematologického, hemokoagulačního a biochemického vyšetření. Student/ka chápe podstatu kardiotokografického vyšetření a dokáže CTG záznam interpretovat, zná charakter UZ. Student/ka dokáže zhodnotit na podkladě fyzikálního vyšetření ženu, plod a novorozence a jejich celkový stav. Oborové dovednosti: Student/ka odebere a zhodnotí anamnestické údaje těhotné ženy. Student/ka provede fyzikální zhodnocení somatického stavu ženy a novorozence.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Podmínky splnění předmětu: Docházka na semináře 80 % Zápočet: Splnění 3 zápočtových testů minimálně na dolní hranici 70 % (při nesplnění 2 testů - napsání průřezového testu na dolní hranici 75 %, při nesplnění - ústní přezkoušení) Zkouška - Ústí zkouška, po udělení zápočtu (Zápočet uděluje odborný asistent Mgr. Eva Šalanská, zkoušku uděluje MUDr. Blanka Vavřinková)
Doporučená literatura
  • Binder et al. Porodnická propedeutika. 2015.
  • Čech, E., a kol. Porodnictví Praha: Grada Publishing, 2006, ISBN 802-47-1303-9.. Praha: Grada Publishing, 2006. ISBN 802-47-1303-9.
  • Chrobák, L. a kol. Propedeutika vnitřního lékařství ISBN: 978-80-247-1309-0.. Praha: Grada, 2003. ISBN 978-80-247-1309-0.
  • Koliba, P., Ševčík, L. Pannová, J. Propedeutika v gynekologii a porodnictví. Ostrava: Ostravská univerzita, 2004.
  • Měchurová, A. Kardiotokografie Praha: Maxdorf, 2012. ISBN: 978-80-7345-274-2.. Praha: Maxdorf, 2012. ISBN 978-80-7345-274-2.
  • NEJEDLÁ, M. 2006. Fyzikální vyšetření pro sestry. 1. vyd. Praha : Grada Publishing, 2006, 248s.. ISBN 80-247-1150-8.
  • ROZTOČIL, A. et al. Moderní gynekologie.. Praha, 2011.
  • Roztočil, A. Moderní porodnictví. Praha: Grada Publishing, 2008.
  • Roztočil, A. Moderní porodnictví. Praha: Grada Publishing, 2011.
  • Slezáková, L. a kol. Ošetřovatelská péče v gynekologii a porodnictví. Praha: Grada Publishing, 2008.
  • Třeška, V. a kol. Propedeutika vybraných klinických oborů. Praha: Grada Publishing, 2003.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr